Pocta akademickému maliarovi Zolovi Palugyaovi od Brezňanov a Liptákov pre všetkých

thumbnail

Dňa 8. 9. 2018 bola odhalená pamätná tabuľa zakladateľovi slovenského moderného maliarstva Zolovi Palugyayovi neďaleko miesta, kde tragicky zahynul, na mieste, kde maliar rád chodil, maľoval i oddychoval. Dňa 18. septembra 1935 tvoril priamo v prírode, v oblasti Ďumbiera, odkiaľ odišiel ráno za nepriaznivého hmlistého počasia z Chaty M. R. Štefánika pod Ďumbierom. Necelých 400 metrov od chaty pod vrchom Králička spadol zo skaly a zahynul. Jeho telesné pozostatky a ruksak, v ktorom boli posledné nedokončené pastely, našli 10. júla 1936.
Bratia Weissovci, Martin a neb. Ján, navrhli vniesť do povedomia širšej verejnosti osobnosť tohto maliara. Svoje myšlienky doviedli do spracovania zámeru ešte v roku 2008, ktorého predmetom bolo vyhotovenie a inštalácia pamätnej tabule a informačného panelu. Vzhľadom na náročnosť projektu (finančné prostriedky, administratíva, pracovný tím, príprava celého podujatia...) začal zámer nadobúdať reálne kontúry až v roku 2015 postupne po etapách – grafický návrh, odliatie tabule, inštalácia, spracovanie podkladov pre panel... Tak, aby vrcholil v jubilejnom roku 120. výročia narodenia Zola Palugyaya – v roku 2018.
Vizuál tabule, model a informačný panel vypracoval Karol Ličko, autor viacerých návrhov mincí a pamätných medailí. Realizáciu projektu zabezpečovala za MO MS Brezno Ivana Kružliaková a za Horehronské múzeum v Brezne Ivica Krištofová. Garantom projektu a podporovateľom myšlienky bol Dr. h. c. prof. PhDr. Ľ. Petránsky, DrSc. Ako sám hovorí: „Zolo Palugyay je takou mojou srdcovou záležitosťou z mnohých dôvodov...“
Súčasťou projektu Pocta Zolovi Palugyaovi bolo aj niekoľko sprievodných podujatí. Spomeňme zrealizovanú výstavu v Horehronskom múzeu v Brezne. Miesto realizácie bolo zámerné, keďže Zolo Palugyay naposledy vystavoval a propagoval slovenské výtvarné umenie v roku 1935 na pôde mesta Brezna spolu s Milošom A. Bazovským. Pri tejto príležitosti v Horehronskom múzeu v júli tohto roku otvorili výstavu venovanú jeho dielam a pokrstili publikáciu Posolstvo Zola Palugyaya, ktorej autorom je prof. Ľ. Petránsky.
Projekt sa realizoval aj vďaka finančným prostriedkom Banskobystrického samosprávneho kraja, OO CR Horehronie a OO CR Liptov a ďalším priaznivcom umenia Zola Palugyaya.
Osobnosť Zola Palugyaya spojila dva regióny – Liptov (narodil sa v Bodiciach, časť L. Mikuláša) a Horehronie (zahynul neďaleko Chaty M. R. Štefánika). Z tohto dôvodu sa konal výstup z oboch strán ku chate a spoločné stretnutie Brezňanov a Liptákov. Účastníci vyšliapali pešo z Trangošky alebo sa doviezli lanovkou na Kosodrevinu či Chopok a odtiaľ ich čakala túra až do cieľa. Po krátkom oddychu sa prítomní premiestnili na miesto odhalenia pamätnej tabule. Pozdrav od príbuzných Zuzany Riccoti s bratom Mikulášom (vnučka a vnuk maliara) odovzdal rodinný priateľ Vladimír Húska, prítomným sa prihovorili zástupcovia oboch miest a organizátori podujatia. Do vienka pridal slová aj Karol Ličko o tabuli, ktorá váži cca 40 kg a vyniesol ju spolu so synom k chate, kde ju nainštalovali. Tabuľu odlievali v Kremnici z mosadze a práca na nej bola zaujímavá. Motívom je obraz Krajina s kvetmi – Nirvána z roku 1930 (olej na plátne).
Celé podujatie obohatila vystúpením mužská spevácka skupina Krnohári z Brezna, ženská spevácka skupina z FS Bukovinka z Braväcova, Milan Stromko a Jano Svetlan Majerčík z Liptovského Mikuláša. Každý si na pamiatku odniesol publikáciu Posolstvo Zola Palugyaya, magnetku vyrobenú pri tejto príležitosti a tí najmenší sladkú odmenu. Okrem toho si účastníci podujatia niesli dobrý pocit z príjemne prežitého dňa, poniektorí aj radosť z prekonania vlastných síl. Podujatie bolo ukončené hymnickou piesňou Kto za pravdu horí.
Organizátori – MO MS Brezno, HM v Brezne, Múzeum Janka Kráľa v L. Mikuláši – ďakujú všetkým, ktorí boli nápomocní pri realizácii tohto projektu. Zároveň veria, že nainštalovaním pamätnej tabule sa do povedomia širšej verejnosti dostane humanistický odkaz diela a osobnosti umelca ako slovenské národné kultúrne dedičstvo s európskym dosahom a obohatí to i kultúrno-turistickú atraktivitu regiónu.

PhDr. Ing. Ivana Kružliaková, PhD.,
MO MS Brezna