Poklona matičiarov gen. M. R. Štefánikovi na Bradle


//Poklona matičiarov gen. M. R. Štefánikovi na Bradle

K Mohyle M. R. Štefánika sa na Celonárodnej spomienkovej slávnosti 100. výročia jeho tragického skonu prišli pokloniť aj matičiari zo Žilinského kraja. Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnili vojnoví veteráni, najvyšší ústavní predstavitelia – prezident Andrej Kiska, premiér Peter Pellegrini, predseda parlamentu Andrej Danko, poslanci NR SR, ministerka armád Francúzskej republiky Florence Parly, ministri obrany SR a ČR Peter Gajdoš a Lubomir Metnar.

Celoslovenská spomienková slávnosť pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Štefánika ponúkla bohatý kultúrno-spoločenský program. Slávnostný akt položenia vencov k mohyle na Bradle so začiatkom o 13. h bol sprevádzaný delostreleckými salvami a Vojenskou hudbou Ozbrojených síl

Pietnemu aktu predchádzal program Matice slovenskej v Národnom dome Štefánikovom a panelová výstava „Generál PhDr. M. R. Štefánik 21. 7. 1880 – 4. 5. 2019! v Múzeu D. S. Jurkoviča. Na železničnej stanici v Brezovej pod Bradlom bol pristavený historický Legiovlak z rokov 1918 – 1920.

Matičiari navštívili aj Múzeum Milana Rastislava Štefánika v Košariskách, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea.

„Sme pyšní a hrdí, že sme sa mohli na týchto veľkolepých oslavách zúčastniť,“ to sú slová, ktoré odzneli pri návrate matičiarov.

 

Ing. Katarína Kalanková,
riaditeľka Domu Matice slovenskej v Žiline

2019-05-08T19:55:30+00:008 mája 2019 |Žilinský kraj|
X