Prešov – premiéra divadelnej hry Petra Kováčika – Krčma pod zeleným stromom


/, Prešovský kraj/Prešov – premiéra divadelnej hry Petra Kováčika – Krčma pod zeleným stromom

Prešov, 20. 5. 2016

Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove, orientované na rusínsky jazyk, oslavuje toho roku sedemdesiate výročie vzniku. K svojej slávnostnej premiére konanej v piatok 20. mája 2016 si vybrali drámu Čiernobalockého rodáka Petra Kováčika – Krčma pod zeleným stromom, ktorá sa odohráva v prostredí jeho rodného kraja. Táto spisovateľova najhranejšia hra ich oslovila pre sugestívne dramatické stvárnenia ľudského údelu jednoduchého, ťažko skúšaného človeka počas hospodárskej krízy v roku 1933. Téma nezamestnanosť a bieda je blízka aj cíteniu a poznaniu Rusínov a to nielen v medzivojnových rokoch.
„Krčma pod zeleným stromom“ existuje v Brezne dodnes, aj keď z pôvodnej historickej furmanskej krčmy, na okraji malého mesta, sa stal neskôr hostinec. V čase krízy po zastavení okolitých fabrík sa stala útočišťom nezamestnaných, slabochov, mrzákov, kartárov. Tu cítili spolupatričnosť, zapíjali žiaľ, oslavovali radosti života, sťažovali sa na biedu a hľadali východisko.
V Prešove pred naštudovaním hry mali prvý úkon, preklad hry do Rusínskeho jazyka. Režíroval ju známy režisér, prešovský rodák Matúš Oľha, ktorý obdobne 13. decembra 1997 pripravil premiéru Krčmy pod zeleným stromom aj na doskách Divadelného súboru Jána Chalúpku v Brezne. Ochotníci z Brezna reprízami tejto inscenácie po Slovensku, získali mnoho ocenení.
Trochu z jej histórie. Spisovateľ v začiatkoch svojej tvorby najprv publikoval prozaické diela a napísal niekoľko rozhlasových hier. V roku 1976 preslávil ako dramatický autor. Doslova za jeden večer zažiaril po premiére hry Krčma pod zeleným stromom v Slovenskom národnom divadle s Karolom Machatom ako Legionárom, Fustávom Valachom v postave Repáňa, v réžii Pavla Haspru. Potom sa roztrhlo vrece. V sedemdesiatych rokoch ju hrali divadlá nielen na Slovensku, ale v Čechách, na Morave, v Juhoslávii (Skopje 1977), v Bulharsku (Ruse 1977).
Spisovateľ Peter Kováčik toho roku, v pondelok 6. júna oslavuje životné jubileum 80 rokov. Vo svojom plodnom spisovateľskom živote napísal 14 kníh prózy, 14 divadelných a rozhlasových hier, 30 filmových a televíznych scenárov. Jeho najznámejšie dielo je – kniha, scenár a Jurajom Jakubiskom natočený televízny veseloherný triptych Nevera po Slovensky, odohrávajúci sa na Čiernom Balogu. Film dabovalo tridsať svetových televíznych spoločností.
Kto by mu chcel osobne zablahoželať bude mať na to možnosť a to nielen Petrovi Kováčikovi, ale aj breznianskemu rodákovi – spisovateľovi Igorovi Gallovi a rodákovi z Bacúcha akademickému maliarovi Jozefovi Cesnakovi. Všetkých troch spája životné jubileum 80 rokov a bohatá celoživotná tvorba, ktorou zviditeľňovali svoj rodný kraj.
Miestny odbor Matice Slovenskej s mestom Brezno, ktorých podporujú obce Bacúch a Čierny Balog, Vás pozývajú na koncert „Ďakujeme Vám…“ venovaný osobnostiam nášho kultúrneho života Jozefovi Cesnakovi, Igorovi Gallovi a Petrovi Kováčikovi. Koncert sa uskutoční v utorok 07. júna 2016 o 17.00 hodine v sále Mestského domu kultúry v Brezne.

článok neprešiel jazykovou úpravou
predseda Klubu MR – Maroško z Brezna
Text a foto: Milan Kováčik

https://plus.google.com/photos/110662279379832297561/album/6287787852388129201?authkey=CNvq2Zzas5GP9gE

Prešov 20. mája 2016

DSC08430

 

2016-05-25T12:04:56+00:0025 mája 2016 |Banskobystrický kraj, Prešovský kraj|
X