Príčinou provokácií proti Štúrovi v Štúrove je nepochopenie a nepoučenie sa zo spoločných dejín


/, Nitriansky kraj/Príčinou provokácií proti Štúrovi v Štúrove je nepochopenie a nepoučenie sa zo spoločných dejín

Je poľutovaniahodné, že si takzvaní maďarskí aktivisti neodpustili provokácie pri odhalení busty Ľudovíta Štúra v Štúrove, a tým jasne ukázali, že sú na míle vzdialení od prejavov občianskeho princípu v spoločnosti, demokracie a tolerancie medzi Slovákmi a Maďarmi. Až 28 % Slovákov v Štúrove sú rovnoprávnymi občanmi mesta a majú právo na rozvoj svojej národnej kultúry, obzvlášť ak ide o územie Slovenskej republiky. Štúr v Štúrove preto nemôže byť provokáciou, pretože všetci obyvatelia Slovenskej republiky sú rovnoprávni.

Bohužiaľ, na maďarskej strane sa opäť našli aktivisti, ktorí rôznymi formami útočia na tento legitímny prejav štúrovských Slovákov, vrátane poškodenia matičnej budovy v Štúrove posprejovaním. Ukázali krajný šovinizmus, pošliapanie občianskeho princípu, trvalé nepochopenie a nepoučenie sa zo spoločných dejín aj protieurópskosť. V slovenských obciach v Maďarsku a takmer vo všetkých obciach na juhu Slovenska existujú maďarské symboly a pamätníky. V Štúrove, ale aj inde sú dokonca pamätníky vojnového zločinca Jána Esterháziho, no Slováci sa proti týmto pamätníkom protestne nezhromažďovali.

Napriek všetkému sme presvedčení, že budovanie priateľstva medzi národmi strednej Európy je dôležité, a preto ďakujeme všetkým tolerantným ľuďom. Matica slovenská sa na podujatí verejne poďakovala aj Štúrovčanom maďarskej národnosti, ktorí priložili ruku k dielu. Zdôrazňujeme, že skutočnými nepriateľmi Ľudovíta Štúra neboli a nie sú Maďari. Jeho nepriateľmi a nepriateľmi celých národov sú len hlúpi ľudia.

 

IÚ MS

 

X