PRVÝ ŠURIANSKY ŠALÁTOVÝ FESTIVAL spojil rodiny cez prírodniny a plodiny

thumbnail

Šurany, 16. 9. 2016

16. september patril v Dome Matice slovenskej v Šuranoch netradičnému podujatiu, šalátovému festivalu. Zišli sa na ňom rodiny z Kostolného Seku, z Nitrianskeho Hrádku, z Komjatíc, z Vlkasu z Bánova a z Lipovej, aby ponúkli do súťaže šaláty z ovocia a zeleniny a spoločne oslávili koniec leta.
Podujatie prinieslo radosť celým rodinám, veď sa tu objavili nielen mamičky či babičky s deťmi, ale šikovnosť slovenských rúk prišli predstaviť aj oteckovia či dedovia. Chutné pochutiny dokázali, že naše slovenské jablká, hrušky, kapusta a iné plody sú tie najchutnejšie a určite aj najdravšie.
Rodiny súťažili o víkendový pobyt v Sklených Tepliciach a vyhrala ho rodina Rampašekových z Kostolného Seku, ktorá v spolupráci s kamarátkou rodiny Chrenovej pripravili ten najchutnejší šalát. Obe rodiny s deťmi zažijú určite ten najkrajšie zážitky tohtoročnej jesene. Do Komjatíc zase putovalo prvenstvo za naj- hračku z prírodnín vďaka zručnosti otecka malej Sany. Ich drevený koník plný spomienok z detstva urobil radosť všetkým účastníkom Šalátfestu. Pre všetky deti pripravila riaditeľka Domu Matice slovenskej súťaže s prírodninami a tak sa spolu zahrali s netradičnými hračkami pri hode kláskom kukurice do drevenej prepravky, pri výrobe jesenných obrázkov a svoju zručnosť so škrabkou vyskúšali deti pri čistení jabĺčka. Aby sa voňavé, chutné a zdravé jablko ušlo aj ostatným deťom, do súťaže sa zapojila mamička a s ňou babička.
K veselej nálade prispeli hudobníci z Bánova, žiaci Základnej umeleckej školy v Šuranoch, Samko Jenei a Eliška Raceková. Zahrali ľudové piesne na trubkách a predstavili tým dychové umenie, ktoré v Bánove prekvitá vďaka dychovkám Kesanka, Bánovčanka a Rosička. Slovenská ľudová pieseň potom spojila všetky deti cez ľudovku Po Nábreží koník beží, kde si deti podali rúčka presne tak ako ich vyzvala Medvedica Matica a ako sa to v texte piesne spieva. Tým s splnilo poslanie Šurianskeho šalátového festivalu, ktorý sa časom určite rozšíri medzi ostatné dediny a mestá Slovenska. A hlavne o toto na Šalátfeste ide. Aby sa spoznali tvorivé deti, rodiny, skupiny slovenských regiónu a aby rodičia zasiali do svojich ratolestí zrniečka porozumenia, radosti a úcty k našej krásnej a hlavne úrodnej slovenskej zemi.
Sofia K., Šurany

článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia