Slávnosť kníh – Sibírske zápisky a Rodom a srdcom z Oravy II.


//Slávnosť kníh – Sibírske zápisky a Rodom a srdcom z Oravy II.

Dolný Kubín, 27. 1. 2016

Rodom i srdcom z Oravy 2 – je názov publikácie o významných osobnostiach kultúrno-spoločenského života. Kniha vyšla koncom minulého roka a vydalo ju Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne.
Ide o zborník príspevkov zo slávnostných a spomienkových podujatí, uskutočnených v regióne za ostatných 25 rokov pri jubileách významných oravských osobností.
Kniha na 131 stranách predstavuje životné osudy a dielo 32 osobností, ktoré svojim životom, činmi, úsilím, prácou a jej výsledkami, svojimi víziami a ich napĺňaním prerástli svoju komunitu i región a nezmazateľne sa zapísali do histórie i súčasnosti slovenskej kultúry, literatúry a vedy.
Jednotlivé texty spracovali vedeckí pracovníci Matice Slovenskej a Slovenskej národnej knižnice v Martine, menovite Augustín Maťovčík, Peter Cabadaj, Pavol Parenička, Ivana Poláková; ďalší autori: Miroslav Tuma, Peter Huba, Miroslav Holečko, Adam Záň,  Miloš Kovačka, Rastislav Stanček a Štefan Baranovič.

Mikuláš Gacek: Sibírske zápisky
Pozoruhodný až jedinečný osud tejto knižky aj autora priblížil Peter Cabadaj – vedecký tajomník MS. Uviedol, že prvý raz vyšla zásluhou Matice slovenskej už v roku 1936. Išlo o 39. zväzok Knižnice Slovenských pohľadov, ktorú vtedy redigoval literárny vedec, neskorší univerzitný profesor Andrej Mráz. Obálku navrhol významný výtvarník Ľudovít Fulla.
Druhé vydanie vyšlo pri príležitosti 100. výročie vypuknutia Veľkej vojny, ako aj 120. výročia narodenia a 45. výročia smrti Mikuláša Gacek (10. 7. 1895 Budapešť, Maďarsko – 22. 1. 1971 Dolný Kubín). Pre dnešné generácie ide v prípade Sibírskych zápiskov o priekopnícke dielo z pohľadu svojho žánru – memoárovej spisby. Slovenská literatúra sa ním z pohľadu tohto žánru posunula do novej kvality a úrovne. Bohužiaľ, po roku 1945 sa dielo prepadlo pod zem, tak isto ako aj jeho autor…
Na podujatí sa osobne zúčastnila dcéra Mikuláša Gaceka docentka Milota Zelinová, ktorá si úprimne zaspomínala na svojho otecka. Milota Zelinová sa výrazne podieľala na 2. vydaní Sibírskych zápiskov. Zakomponovala do nich opravy, ktoré otec doplnil a ktoré našla v jeho pozostalosti. Okrem toho autor dopísal ešte 50 strán, ktoré nevyšli tlačou. Veľká časť Gacekovej pozostalosti sa nachádza v Literárnom archíve Slovenskej národnej knižnice v Martine, niečo ešte vlastní Milota Zelinová.
Matica slovenská vydaním Sibírskych zápiskoch aspoň čiastočne spláca veľký dlh, ktorý má slovenská kultúrna verejnosť voči osobnosti spisovateľa a prekladateľa Mikuláša Gaceka.

(IP)

 

foto: Dr. Ivan Paška

foto: Dr. Ivan Paška

foto: Dr. Ivan Paška

foto: Dr. Ivan Paška

foto: Dr. Ivan Paška

foto: Dr. Ivan Paška

foto: Dr. Ivan Paška

foto: Dr. Ivan Paška

foto: Dr. Ivan Paška

foto: Dr. Ivan Paška

foto: Dr. Ivan Paška

foto: Dr. Ivan Paška

foto: Dr. Ivan Paška

foto: Dr. Ivan Paška

Rodom a srdcom z Oravy

Videozáznam z podujatia: Mikuláš Gacek na Sibíri dvakrát

 

 

 

 

2016-02-22T08:48:18+00:0031 januára 2016 |Žilinský kraj|
X