Slováci z Báčskeho Petrovca vydávajú Slovenský svetový kalendár 2017


//Slováci z Báčskeho Petrovca vydávajú Slovenský svetový kalendár 2017

Vizážou, formátom a rozsahom akoby chcel nadviazať na naše najstaršie a najtradičnejšie kalendáre – na evanjelický Tranovského kalendár a na katolíckeho Pútnika svätovojtešského.
Bratislava 18. novembra (TASR) – Na tohoročnom knižnom veľtrhu Bibliotéka 2016 v priestoroch bratislavskej Incheby slovenskí vydavatelia z Báčskeho Petrovca v srbskej Vojvodine uviedli pozoruhodnú knižnú novinku – Slovenský svetový kalendár 2017. Je to prvé číslo prvého ročníka budúcej periodickej ročenky.
Publikácia formátu A 5 je viazaná v polotvrdej väzbe, má farebnú obálku, 280 strán a vo vnútri všetky náležitosti kalendárnej ročenky. Svojou vonkajšou vizážou, formátom a rozsahom akoby chcela doplniť a nadviazať na naše najstaršie a najtradičnejšie kalendáre – na evanjelický Tranovského kalendár a na katolíckeho Pútnika svätovojtešského a vytvoriť tak triádu slovenských kalendárov tohto typu.
Slovenský svetový kalendár uvádza klasicky poňaté mesačné kalendárium a prehľadný kalendár na rok 2017. Jeho podstatnú časť však tvorí hlavný ideový zámer, ktorým je – ako napísal v úvodnom slove Vladimír Valentík, „priblížiť a zoskupiť Slovákov z celého sveta na jednom mieste.“
Úvodné state do tejto časti kalendára napísali Ján Varšo, predseda Ústredia Slovákov žijúcich v zahraničí (Slovenskému svetovému kalendáru na rok 2017) a Vladimír Skalský, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí a riaditeľ Slovenského domu v Prahe (Tretina slovenského národa – alebo pár slov do prvého Slovenského svetového kalendára.
Nasledujúca a podstatná časť ročenky má názov Slováci vo svete a v abecednom poradí obsahuje informácie o živote Slovákov v rôznych štátoch a na rôznych miestach sveta: Argentína, Austrália,(osobitne Melbourne a Lavertone), Cyprus, Česko (s prílohou adresára všetkých krajanských spolkov a redakcií časopisov v ČR), Čierna Hora (hlavné mesto Podgorica), Francúzsko (mesto Dijon), Chorvátsko (mestá Ilok, Našica a Rijeka, Kanada (osobitne Britská Kolumbia a New Westminster), Maďarsko (osobitne Pôsobnosť Výskumného ústavu Slovákov v Maďarsku a mestá Békešská Čaba a Segedín), Malta, Nemecko (osobitne mestá Mníchov, Gomaringen), Poľsko, Rumunsko (osobitne Nadľak), Srbsko (celá slovenská Vojvodina), Švajčiarsko, Švédsko, Ukrajina, USA (osobitne Slovenská liga v Amerike a komunity v Severnej Karolíne a Detroite), Veľká Británia (osobitne Londýn).
Komplexnosť tejto informatívno-spravodajskej časti dotvárajú články Jána Varšu O Úrade pre Slovákov v zahraničí, Zuzany Pavelcovej Krajanské múzeum Matice slovenskej a Kataríny Mosnákovej – Bagľašovej Krajanské kultúrne podujatia na Slovensku, (s najčerstvejšou informáciou o účasti slovenských spisovateľov zo zahraničia na tohoročnom Kongrese slovenských spisovateľov v Trenčianskych tepliciach v dňoch 22. – 23. septembra) a popularizačno-propagačný článok Zuzany Onuferovej Dovolenka na Slovensku – dobrý nápad. Obsah kalendára uzatvára sociologicko-demografická štúdia Vladimíra Skalského Slovenčina ako kľúč k identite Slovákov v Českej republike.
Slovenský svetový kalendár vyšiel pod záštitou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Svetového združenia Slovákov v zahraničí a ich finančnou podporou, a tiež s finančnou podporou Výboru pre informovanie Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku. Jeho zakladateľom a šéfredaktorom je Vladimír Valentík z Báčskeho Petrovca, ktorý v úvodnom slove napísal: „…Tento kalendár má za úlohu slovenské slovo udržať a priblížiť, zhromaždiť na jednom mieste. Lepšie poznajúc seba, ľahšie sa zachováme. Ľahšie zachováme naše Slovo ako Slováci. Ľahšie zachováme našu reč a vlastné bytie. Slovenské slovo je prítomné v celom svete, od Austrálie až po Ameriku. Naša ročenka má za úlohu uložiť ho, nadnes a nazajtra, pre prítomnosť a pre budúcnosť.“

[teraz.sk; 18/11/2016; TASR ; Zaradenie: Import]
http://www.teraz.sk/import/slovaci-z-bacskeho-petrovca-vydavaj/228839-clanok.html

 

2016-11-21T10:56:40+00:0021 novembra 2016 |Napísali a povedali o nás|
X