Slovesnú jar otvorilo podujatie Po štúrovských stopách v Turci


//Slovesnú jar otvorilo podujatie Po štúrovských stopách v Turci

Podľa vedeckého tajomníka Matice slovenskej (MS) Petra Cabadaja je úvodný program venovaný Roku Ľudovíta Štúra.

Podujatie Po štúrovských stopách v Turci otvorilo dnes dopoludnia v Martine štvordňový program 49. ročníka najstaršieho literárneho festivalu na Slovensku Slovesná jar.

Podľa vedeckého tajomníka Matice slovenskej (MS) Petra Cabadaja je úvodný program venovaný Roku Ľudovíta Štúra a okrem prednášok a prezentácií kníh je jeho súčasťou aj predstavenie hry Tŕnistá cesta Štúrova v podaní ochotníkov z Liptovského Mikuláša. „V programe Slovesnej jari nechýbajú tradičné stretnutia so spisovateľmi, autorské čítania, autogramiády, hudobné koncerty a podujatia venované deťom a mládeži. Festival pravidelne ponúka príležitosť i začínajúcim a mladým umelcom. Tento rok sa napríklad so sugestívnou tvorbou predstaví martinský fotograf Rado Ondrašovič či hudobná skupina Dvestodvadsať voltov z Banskej Bystrice,“ uviedol Cabadaj.

Doplnil, že 170. výročie založenia časopisu Orol tatranský bude rámcovým motívom slávnostného vyhlásenia výsledkov literárnej súťaže O Cenu Jána Červeňa. „Laureáta súťaže čaká vydanie debutovej knižky prostredníctvom edície Slovenského literárneho ústavu MS Modrá katedrála. Dôstojne zarezonuje aj 120. výročie narodenia Mikuláša Galandu a najmä 140. výročie vzniku Šatnice v Martine. Pri tejto príležitosti pripravila Požičovňa krojov a kostýmov MS atraktívnu výstavu historického odievania, ktorá sa uskutoční v priestoroch Turčianskej knižnice,“ dodal vedecký tajomník MS.

Organizátormi najstaršieho literárneho festivalu na Slovensku sú Slovenský literárny ústav MS v spolupráci s mestom Martin a ďalšími partnermi, s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Koná sa do 5. júna 2015 a vstup na všetky programy je zdarma.

[teraz.sk; 02/06/2015; TASR ]

zdroj: teraz.sk

Fotogaléria

2018-11-08T18:07:22+00:003 júna 2015 |Nezaradené|
X