Srbský maliar Michal Ďurovka má vo Fiľakove slovenskú výstavnú premiéru


//Srbský maliar Michal Ďurovka má vo Fiľakove slovenskú výstavnú premiéru

S názvom Lesy a roviny, ktorá obsahuje dva cykly obrazov s prírodnou tematikou.

Fiľakovo 12. 5. 2018

Slovenský akademický maliar žijúci v Srbsku Michal Ďurovka má v Dome Matice slovenskej vo Fiľakove výstavu olejomalieb. Jej názov Lesy a roviny obsahuje dva cykly obrazov s prírodnou tematikou. Výstavu otvorila poverená riaditeľka Domu Matice slovenskej vo Fiľakove Miroslava Podhorová. Na úvod privítala vzácnych hostí, krajanov zo Srbska, kurátora výstavy Vladimíra Valentíka, riaditeľku základnej školy Annu Vozárovú a Jána Slávika, primátora mesta Fiľakova Mgr. Attilu Agócsa, PhD., starostu obce Ratka Ing. Milana Spodniaka a všetkých prítomných vyznávačov umenia.
Viac ako 30 pestrofarebných obrazov predstavuje umelecké stvárnenie prírody, rôznych ročných období. Svedčia o tom ich názvy – Oranžová melódia lesa, Zobúdzanie prírody, Pod snehom, Jeseň v lese, Pole lásky, Sen o rovine či Fialová melódia lesa.
,,Po abstraktnom prejave zakladajúcom sa na kompozícii rôznofarebných plôch sa Ďurovka rozhodol byť v maľbe konkrétnejší a bližšie k empirickému svetu,“ povedal kurátor výstavy Vladimír Valentík.
Rovinné výjavy M. Ďurovku majú silnú citovú podfarbenosť a divák ich môže vnímať ako jedinečnú hudbu roviny, ktorá umožňuje umelecky ju zažiť a preniknúť do jej podstaty.
V druhom cykle k dominantným horizontálnym pohybom štetca rovinných výjavov pridal vertikálne plochy a významovo sa presunul z roviny do lesa. To bola vlastne maliarova umelecká cesta. Hrou základných výtvarných prvkov a postupov prišiel k výjavom lesa.
Michal Ďurovka (1972) vyštudoval maľbu na Akadémii umení v rodnom Novom Sade. Je členom Zväzu združenia výtvarných umelcov Vojvodiny (SULUV) a Združenia výtvarných umelcov Srbska (ULUS). Svoju tvorbu prezentoval na 21 samostatných a 80 kolektívnych výstavách doma a v zahraničí. Jeho diela sú v rôznych galerijných a súkromných zbierkach. Zaoberá sa aj publicistikou, je výtvarným pedagógom v Základnej škole Ľudovíta Štúra v Kysáči, kde býva.
Výstava potrvá do 30. 6. 2018.

Miroslava Podhorová,
pov.riaditeľka Domu Matice slovenskej Lučenec

2018-05-16T15:18:11+00:0016 mája 2018 |Banskobystrický kraj|
X