Starý most zmení meno

//Starý most zmení meno

Zuzana Závodská, moderátorka: “Bratislavčania majú navrhnúť, ako by sa mal volať nový Starý most. Po predchádzajúcich skúsenostiach sa ale názov bude vyberať inak ako v prípade cyklomostu v Devínskej Novej Vsi. Rozhodnutie nebude teda len na ľuďoch, ale o názve bude diskutovať aj komisia, tá z návrhov vyberie tri najvhodnejšie. Konečné rozhodnutie ale nechajú opäť na ľuďoch.”
Lenka Ježová, reportérka TA 3: “Most cez Dunaj je síce dokončený, ale diskusia o jeho názve ani zďaleka. Poslanci hlavného mesta pritom už vlani odsúhlasili, že most bude mať nové pomenovanie. Nový názov mala vyberať verejnosť a svoje návrhy posielať do 20. januára. Hlavné mesto však na svojej stránke oficiálne vyzvalo ľudí, aby sa zapojili až v posledný možný deň.”
Iveta Plšeková, námestníčka primátora: “Tak sme ten termín predĺžili do 31. januára.”
Lenka Ježová: “Doteraz tak ľuďom boli prezentované najmä návrhy poslancov, ktorí chcú, aby most niesol jeden z historických názvov. To sa však nepozdáva odborníkom.”
Iveta Plšeková: “Budeme prijímať také návrhy, ktoré budú aj zdôvodnené, historicky zdôvodnené.”
Juraj Berdis, urbanista: “Ja si myslím, že návrat k starým názvom nie je až taký veľký správny.”
Lenka Ježová: “Medzi najčastejšie posielané názvy sa dostali mená ako Zelený, či Železný most. Svoj návrh ponúkla aj Matica slovenská, podľa ktorej by sa mal most volať po Ľudovítovi Štúrovi. So zaujímavým nápadom prišlo aj združenie Camera obscura – ktoré získalo podporu mestskej komisie pre kultúru. To chce most spojiť s menom Emila Gala, ktorého ľudia poznajú z fotografie ako bojovníka za slobodu.”
Ľudmila Farkašovská, členka kultúrnej komisie hlavného mesta: “Ak sa už má názov Starého mosta vôbec meniť, tak by v tej palete nových názvov určite mal byť Most Emila Gala.”
Lenka Ježová: “Odborník ale zmenu názvu nepovažuje za potrebnú, podľa neho to spôsobí len komplikácie pre turistov.”
Juraj Berdis: “Bude to znamenať veľmi veľké náklady, čo sa týka premenovávania všetkých máp, bedekrov, ktoré o Bratislave boli vydané.”
Lenka Ježová: “Komisia hlavného mesta, ktorá bude z návrhov vyberať, vraj ešte nemá favoritov, tri najlepšie tak budú ľuďom známe až začiatkom februára.”

[TA3, 18:30; Hlavné správy; 25/01/2016; Lenka Ježová]

2016-01-26T10:33:02+00:0026 januára 2016 |Napísali a povedali o nás|
X