Stavanie mája na Elbe


//Stavanie mája na Elbe

Prešov, 30. 4. 2018

Mesiac máj je spojený s tradíciou stavania mája, ktorú si prešovskí matičiari, pedagógovia i žiaci pripomenuli dňa 30. apríla v areáli SSOŠ ELBA v Prešove.
Počasie tomuto krásnemu podujatiu prialo, a tak sa na nádvorí školy zišli študenti a vypočuli si príhovory Ing. Emila Blichu, zriaďovateľa školy, PhDr. Ladislava Matiska, predsedu Oblastnej rady a čestného predsedu Krajskej rady MS za Prešovský kraj, ktorý prítomným priblížil históriu i význam stavania mája.
Podujatie spestril spev, ale i milé rozprávanie ľudového rozprávača Mgr. Jána Očkoviča, ktorý vytvoril svojím rozprávaním o vzťahoch a láske príjemnú májovú atmosféru. Študentom, pedagógom i matičiarom sa predstavili aj členovia Mužskej speváckej folklórnej skupiny Prešovčan, žiačky SZUŠ DAMA z Prešova pod vedením p. J. Ljubimovej a p. V. Ňachaj spolu so speváčkou z Ľešňikovich dzifčatoch z Podhradíka. Dievčatá spolu s vyučujúcimi ozdobili listnatý strom farebnými stužkami, chlapci ho potom za zvukov školskej hymny postavili na pripravený podstavec. Dnes je ho vidieť doďaleka, aby každému pripomínal, že nám nastali dni lásky, znovuzrodenia a zdravého rastu.
Veľké poďakovanie patrí aj PhDr. Vladimírovi Husárovi zo SSOŠ ELBA za prípravu tohto tradičného podujatia, ktoré na škole započal dlhoročný matičiar a funkcionár PhDr. Ladislav Matisko a v ktorom istotne budeme pokračovať.

Text: Mgr. Sláva Jurková, riaditeľka DMS Prešov

Foto: Jozef Frajkor

 

2018-05-04T16:22:08+00:004 mája 2018 |Prešovský kraj|
X