Štefan Butka, osud hrdinu Malej vojny


//Štefan Butka, osud hrdinu Malej vojny

Štefan Butka (1914 – 1939) ako dobrovoľník bránil rodné Pavlovce nad Uhom na východe Slovenska v marcových dňoch 1939. Odmietol ustúpiť napriek presile a zostal v bunkri ľahkého opevnenia na druhej strane rieky brániaceho most. Osamotený hrdina zadržiaval streľbou z guľometu útočiace rojnice maďarských jednotiek. Po tom, ako mu došla posledná munícia, vyšiel z bunkru. Maďarskí vojaci rozzúrení predchádzajúcim odporom ho okamžite zastrelili. Pochovaný je v rodnej obci.

Prvá polovica 20. storočia bola pre Európu i svet krutá a tragická. Hranice štátov sa viackrát posúvali a dochádzalo k vraždeniu a odsunu nevinného civilného obyvateľstva. Z dobových svedectiev je známe, že obdobie druhej svetovej vojny bolo obzvlášť tragické pre viaceré národy i národnosti, najmä pre Židov, Slovanov, Rómov, ale aj pre politicky nepohodlných a ich rodiny. Neľudské zaobchádzanie s nimi treba jednoznačne odsúdiť. Vojna však neobišla ani Slovákov pred začiatkom posledného najkrvavejšieho konfliktu v Európe. Už v októbri 1938 ešte počas existencie oslabeného Česko-Slovenska padali na južných hraniciach s horthyovským Maďarskom prvé výstrely, ktoré sa zastavili až v máji 1939 v mladom Slovenskom štáte.

Obranci česko-slovenských a neskôr slovenských hraníc v Malej vojne 1938/1939 nesmú byť zabudnutí najmä preto, aby boli pre súčasné generácie mementom vojny, ktorú si v strednej Európe nikto neželá zažiť. Mier medzi národmi a štátmi je najdôležitejší, o čom dnes nepochybuje ani Slovenská republika, ani Maďarsko. Aj preto Matica slovenská usporadúva pietne spomienky a rekonštrukcie bojov Malej vojny, aby sme poznali osudy tých, ktorí neváhali položiť život za obranu svojich rodín, obcí, miest a celého Slovenska. Spomienkový dokument z podujatia v Pavlovciach nad Uhom je venovaný Štefanovi Butkovi, ktorý padol v obrannom boji proti agresorovi.

IÚ MS

 

2018-06-27T10:15:48+00:0027 júna 2018 |Aktuálne informácie Matice slovenskej|
X