Stretnutie Slovákov


//Stretnutie Slovákov

Ratka, 9. 6. 2018

Sobotňajšie popoludnie, krásne slnečné počasie, pestrofarebné, nádherne vyšívané kroje, tóny ľudových piesní a temperamentné tance folklórnych súborov či omamná vôňa tradičných jedál.
Aj tento rok sme mali možnosť navštíviť už XIII. ročník tohto krásneho podujatia – Stretnutie Slovákov v Ratke, ktoré pre návštevníkov pripravili organizátori Obec Ratka, Dom Matice slovenskej Fiľakovo a okolité obce. Aj keď tento ročník bol o niečo skromnejší ako po iné roky, zúčastnilo sa na ňom množstvo vynikajúcich folklórnych súborov ako Podpoliansky vrchári, FS Vepor, DFS Jánošík, DFS Málinčok, sólisti Milan Gábor, Peťko Mužík, Andrej Kolár, Jozef Svintek, ľudová hudba Ďatelinka so svojimi sólistami a FS Jánošík.
Hudba a spev sa ozývali do neskorého popoludnia, večer nám spríjemnila diskotéka pod holým nebom. Súčasťou hlavného programu boli remeselnícke dielne, kde si návštevníci podujatia mohli zakúpiť rôzne predmety či priučiť sa, ako si vyrobiť bábiky zo šúpolia alebo vystrúhať drevenú misku. Krásnych, vlastnoručne vytvorených predmetov bolo aj tento rok množstvo, a tak ako aj po minulé roky bolo čo obdivovať. Omamná vôňa tradičných jedál už zďaleka lákala maškrtníkov, a tak každý, koho zastihol hlad, si mohol vybrať, čo uspokojí jeho chuťové bunky. Na výber bolo množstvo tradičných jedál ako bryndzové halušky, guľáš z diviny, držkový perkelt, pečená klobása a hurka či kapustnica.
A tak aj tento rok bol plný príjemných zážitkov a stretnutí, úsmevu, radosti a zábavy. Môžeme dodať len toľko, že sa podujatie aj tento rok vydarilo a my sa už teraz tešíme na ďalší ročník.

Miroslava Podhorová,
Poverená riaditeľka DMS v Lučenci a DMS vo Fiľakove

2018-06-13T14:34:51+00:0013 júna 2018 |Banskobystrický kraj|
X