Sviatok matičných divadelníkov


//Sviatok matičných divadelníkov

Dňa 8. februára 2015 sa v obci Bošáca uskutočnili II. Bošácke divadelné dosky. Tento festival amatérskych divadiel sa uskutočnil už po druhý krát. Organizátori tohto podujatia sú obec Bošáca a Divadelný odbor Matice slovenskej. Finančne okrem organizátorov to podujatie zabezpečuje aj Trenčianska nadácia. Tento v poradí už druhý ročník festivalu, bol tohto roku niečím výnimoční. Po prvý krát sa ho zúčastnili divadelné súbory, ktoré sú zároveň aj kolektívnymi členmi Divadelného odboru MS. Účastníkov festivalu privítal starosta obce Mgr. Daniel Juráček. Prítomný bol aj tajomník DO MS Peter Vrlík.

Ako prvý sa predstavil Divadelný súbor MO MS Trenčianske Stankovce s hrou Jozefa Hollého KUBO. V réžii Ladislava Žišku herecký kolektív súboru rozohral veselohru o tom , ako rodičia chcú zveľaďovať svoje polia a truhlice svadbou z rozumu – dcéry Aničky s dedinským hlupáčikom Kubom. Autorovi v hre nešlo len o zosmiešnenie titulnej postavy v hre Kuba. Jeho pero sa obracia proti rodičom, ktorí sú schopní z mamonárstva zapríčiniť nešťastie svojich detí. Herci sa svojich úloh zhostili naozaj dobre a diváci mohli vidieť hodnotné predstavenie kde atmosféru hry dotváralo účinkovanie Folklórneho súboru ROZVADŽAN a Speváckej skupiny dôchodcov.

Ďalším predstavením bolo vystúpenie Matičnej divadelnej ochotníckej scény (MADOS) z Liptovského Mikuláša. Tento divadelný súbor vystupuje na matičných podujatiach po celom Slovensku (Devín, Martin, Košice, Levoča) a toto bola jeho premiéra na matičnom divadelnom sviatku. Mikulášski divadelníci uviedli hru Petra Vrlíka Prekazená voľby. Drobnú úlohu si v hre zahral aj samotný autor. Táto veselohra zo starých dobrých čias je príbehom o tom, ako sa páni zemania v Liptovskej stolici pred voľbami, spred 150 rokov zabávali. Podplácanie, preťahovanie voličov, sľubovanie funkcií, to bola súčasť vtedajších volieb. Podobnosť zo súčasnosťou bola len čisto náhodná. V réžii Emila Hižnaya divadelníci dotiahli do grotesknosti práve takú významnú udalosť, akou sú voľby.

Tretím predstavením ktoré bolo uvedené, bola hra Jozefa Gregora Tajovského Ženský zákon. S hrou sa predstavil Divadelný súbor Lúky, z obce Lúky (okr. Púchov). V réžií Emílie Vondrovej herci rozohrali veselohru, v ktorej dominuje ľúbostný vzťah Miška a Aničky Tí musia vo svojej láske prekonať prekážky v podobe mamonárstva svojich rodičov. Do popredia sa v tejto hre pred láskou a dôverou dostáva túžba po majetku, sebeckosť, tvrdohlavosť a intrigy. Autor práve tieto vlastnosti nazýva ženským zákonom, ktorý sa snaží prelomiť múdrosť, nadhľad a dôvera. Posledným vystúpením , bolo vystúpenie domáceho súboru Rozmarín z Bošáce. Domáci zahrali hru miestneho už nežijúceho autora Jána Dohňanského Na konci Bošáce. Táto hra zobrazuje staré svadobné zvyky z Bošáce a okolia od pytačiek až po svadobnú veselicu. Ako na každej svadbe, ani tu nechýba spev a tanec. Súčasťou tohto vystúpenia bola aj vynikajúca miestna dychovka Bošáčanka. Okrem hereckých výkonov sa účinkujúci snažili dopĺňať svoje výstupy aj spevom a tancom.

Mnohí z nás si to neuvedomujú, ale práve ochotnícke súbory po našich mestách a dedinách, sú nezastupiteľnou zložkou miestnej kultúry. Divadelný odbor zo svojou tristočlennou základňou sa snaží o to, aby týmto súborom bola poskytnutá metodická pomoc, podieľa sa na spoluorganizovaní takých podujatí akým boli aj Bošácke divadelné dosky. Potešiteľné je, že práve na tomto festivale sa hrali ako klasici slovenskej dramatickej spisby (Hollý, Tajovský) tak aj slovenskí regionálni autori (Dohňanský, Vrlík). Úlohou Matice slovenskej je podporovať miestnu a hlavne slovenskú kultúru a a to sa Divadelný odbor MS od svojho oživenia snaží a dúfame, že v tejto svojej činnosti bude pokračovať aj naďalej.
Bošáca, 8. 2. 2015

(PSV)

2015-05-24T16:46:04+00:008 februára 2015 |Trenčiansky kraj|
X