Tohtoročné Čermáňske červené bolo plné doposiaľ nepoznaných chutí


//Tohtoročné Čermáňske červené bolo plné doposiaľ nepoznaných chutí

Nitra 13. 4. 2018

V Nitre už po ôsmykrát hodnotili najlepšie vína uplynulej sezóny. Podujatie Čermáňske červené organizované Mestom Nitra, Výborom mestskej časti Nitra-Čermáň a Domom Matice slovenskej v Nitre sa stalo známym nielen na Čermáni a v Nitre, ale aj v širokom okolí a zahraničí.
V úvodnej časti posvätenia a vyhodnotenia vín, vyhlásenia výsledkov a odovzdania ocenení sa vinárom prihovoril hlavný organizátor, autor myšlienky podujatia a predseda VMČ Čermáň Jozef Slíž. Prácu vinárov, ako aj prácu organizátorov súťažnej prehliadky pozitívne zhodnotili primátor mesta Nitry Jozef Dvonč a poslankyňa NR SR Eva Antošová. Po úvodnej časti mala verejnosť možnosť degustovať 136 vzoriek vína z Čermáňa, Nitry a okolia. Vinohradnícky rok v nitrianskej oblasti zhodnotil predseda degustačnej komisie Jozef Čápek za pomerne pestrý: „Vína sú ovocné, s vysokou aromatickou plnosťou v chuti a hlavne čistotou. Všeobecne je to úplne iný ročník ako predchádzajúce a práve preto sa môžeme tešiť na vnemy chutí doposiaľ nepoznaných.“
Šampiónom v kategórii bielych vín sa tento rok stal Ivan Smida z Nitry s Rizlingom rýnskym 2017. Prvé miesto obsadil Peter Vanko z Komjatíc s Csereszegi Fuszeres 2017. V kategórii červených vín získal titul šampióna Víno Velkeer (Veľký Kýr) s Cabernet Sauvignon 2015, ktorý zároveň získal aj prvé miesto v kategórii ružových vín (Tri ruže 2017). Prvé miesto v kategórii červených vín bolo udelené Františkovi Mészárosovi (Horný Ohaj) s Alibernet 2017. Najvyššie bodové hodnotenie vín z Čermáňa patrilo Igorovi Králikovi za Čermáňske červené 2018. Cenu predsedu VMČ Čermáň za najviac dodaných vzoriek vína si prebral Dušan Nosian a za najvyššie ohodnotené víno Čermáňa Peter Viršík (Tramín červený 2017).

Veronika Bilicová
Dom MS v Nitre
Foto: V. Bilicová, Z. Palotáš

Album je možné zdieľať na našej FB stránke:
https://www.facebook.com/pg/dmsnitra/photos/?tab=album&album_id=604238289909860

http://echo.sme.sk/echo/nitra/20180419/

 

2018-04-20T10:59:11+00:0020 apríla 2018 |Nitriansky kraj|
X