Tradičná ľudová kultúra – práca s hlinou pre predškolákov


//Tradičná ľudová kultúra – práca s hlinou pre predškolákov

Od 15. marca 2018 sa konal v Keramickej dielni Domu Matice slovenskej 5 týždňový kurz pre deti MŠ Clementisove Sady, ktorá sa nachádza v blízkosti Domu MS.
Nebolo to po prvýkrát, niektoré deti už jeden základný kurz absolvovali a dobre si zapamätali, ako dobre sa im s týmto úžasným prírodným materiálom hralo. Práca s hlinou je zázračná. Okrem toho, že pôsobí relaxačne, rozvíja tvorivosť, fantáziu a estetické cítenie. Uspokojuje potrebu zmysluplnej činnosti.
Každý štvrtok poobede od polovice marca do polovice apríla 2018, keď sa v škôlke vyspinkali, sa tešili do našej Keramickej dielne. Naučili sa s hlinou pracovať, miesiť ju, šúľať hadíkov, otláčať do nej vzory, zdobiť ju, modelovať. Vytvorili si veľkonočné ozdoby otláčaním čipky do polievkovej lyžice, malé nádobky, modelovali zajačikov, korytnačky, psíkov. Ku Dňu matiek si vytvorili plakety s kvetinkami, srdiečkami a postavičkami celej rodiny. Fantázii sa medze nekládli.
Zvuková nahrávka s našimi malými účastníkmi kurzu zaznela aj v Rádiu Regina Západ a ako povedala pani riaditeľka MŠ Clementisove Sady, odkedy deti kurz keramiky absolvovali, si častejšie v škôlke pýtajú modelovacie hmoty a ukazujú deťom, ktoré kurz neabsolvovali, aká je hmota tvárna, aby si ju vyskúšali. Nech pocítia radosť a presvedčia sa, akí sú šikovní.
Vysušené výrobky sme vypálili v keramickej peci a odovzdali do MŠ. V programe ku Dňu matiek svoje najkrajšie výtvory deti darujú svojim mamičkám. Verím, že mnohé výrobky budú zdobiť interiéry rodín detí ešte dlhú dobu. A nakoniec, nebol to posledný kurz, nebuďte smutní. Príďte medzi nás na Keramické kurzy, letné aktivity ale aj iné podujatia Domu MS určené deťom.

 

Zlatica Gažová,
Dom MS Galanta

2018-05-10T15:46:27+00:0010 mája 2018 |Trnavský kraj|
X