Tri vernisáže novej putovnej výstavy „Slovenský ornament majstra Kostelníčka“


//Tri vernisáže novej putovnej výstavy „Slovenský ornament majstra Kostelníčka“

Košice, 9. 2. 2016

Záujmový odbor regionalistiky Matice slovenskej sa v roku 2016 podieľa na realizácii novej putovnej výstavy „Slovenský ornament majstra Kostelníčka“. Majiteľka obrazov, PhDr. Gabriela Čiasnohová, spolupracuje aj so Súkromným etnografickým múzeom HUMNO v Košiciach. Ako znalkyňa diela umelca, systematického zberateľa slovenského ornamentu, Štefana Leonarda Kostelničáka (umelecký pseudonym Kostelníček) je zároveň kurátorkou tejto novej putovnej výstavy.
Dňa 9. februára 2015 zorganizovali členovia ZO odboru regionalistiky Matice slovenskej v spolupráci s vedením Základnej školy Bukovecká 17, v Mestskej časti Košice – Sídlisko nad Jazerom, doslova „Deň majstra Kostelníčka“. Už od 8:00 hod. Dr. Čiasnohová viedla tvorivé dielne venované slovenskému ornamentu. V rámci nich bol premietnutý aj medailón o umelcovi Štefanovi L. Kostelničákovi a jeho Slovenskej ornamentike z roku 1927. Na podnet riaditeľky ZŠ Bukovecká 17, PaedDr. Zuzany Zajacovej sa v tento deň uskutočnili hneď tri vernisáže. Prvá, venovaná žiakom I. stupňa školy, sa začala o 10:00h. Hneď po nej sa uskutočnila vernisáž za účasti žiakov II. stupňa, ktorí absolvovali rannú tvorivú dielňu Škola ornamentu podľa Št. L. Kostelníčka. Moderátorkou bola riaditeľka školy PaedDr. Zuzana Zajacová. Kultúrny program pripravila PaedDr. Slavomíra Geciová. Vystúpili v ňom druháci -Peťko Jožefi a Zuzka Zelená. Nasledovala informácia Ing. Mgr. Antona Meteňka, PhD., predsedu Záujmového odboru regionalistiky Matice slovenskej, ktorý pripomenul významné aktivity tohto odboru spojené s umelcom. Upozornil na možnosť zapojiť sa do výtvarnej súťaže Kolorit slovenského ornamentu, ktorej vyhodnotenie bude 4. mája 2016, v rámci osláv Deň mesta KOŠICE. Pravidelným podujatím je aj autobusový zájazd „Po stopách Št. L. Kostelníčka“ do rodiska umelca. Kultúrno-poznávací zájazd býva poslednú sobotu v septembri a spája dve mestá – Košice a Spišskú Starú Ves. V malebnom mestečku Zamaguria sa umelec narodil 14.2.1900. Zomrel náhle, pomerne mladý (19.9.1949) v Košiciach. Potom dostala slovo kurátorka PhDr. Gabriela Čiasnohová, členka výboru Záujmového odboru regionalistiky Matice slovenskej a dlhoročná propagátorka slovenského ornamentu i osobnosti akademického maliara Štefana L. Kostelníčka. V stručnosti opísala jeho krátky, ale plodný život zviazaný aj s Košicami. Informatívne predstavila všetky vystavované reprodukcie z jeho ornamentálnej tvorby. V podobnom duchu prebehla aj druhá vernisáž, ktorej sa zúčastnilo 25 šiestakov. Vo veľmi slávnostnom duchu prebehla o 15.30 hod. popoludňajšia vernisáž pre pedagógov, rodičov a pozvaných hostí.
Poďakovanie za mimoriadne zdarný priebeh podujatia patrí Dr. Zuzane Zajacovej, riaditeľke ZŠ a moderátorke vernisáží. Agilná pani riaditeľka spropagovala podujatie aj v periodiku Jazerčan, ktoré vydáva Mestská časť Košice – Sídlisko nad Jazerom. Ešte v deň podujatia sa objavila správa o ňom aj na web ZŠ Bukovecká 17 Košice.
Verme, že projekt Záujmového odboru regionalistiky Matice slovenskej podaný práve na realizáciu takýchto podujatí (tvorivých dielní a výstav) v roku 2016 nájde odozvu v centre a bude aj finančne podporený.

Anton Meteňko,
ZO regionalistiky MS

článok neprešiel jazykovou úpravou

Článok spolu s fotogalériou (pdf)

2016-02-15T10:26:45+00:0015 februára 2016 |Košický kraj|
X