Uplynulo 95 rokov od narodenia politika s ľudskou tvárou


//Uplynulo 95 rokov od narodenia politika s ľudskou tvárou

Cez víkend sa v Uhrovci konali oslavy 95. výročia narodenia Alexandra Dubčeka, významnej osobnosti moderných dejín Slovenska a európskej politiky.
Uhrovec 28. novembra (SkolskyServis.sk) – Spomienkové podujatie sa konalo pod záštitou predsedu vlády a slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.
Na organizácii sa podieľali okrem samotnej obce Uhrovec aj Trenčiansky samosprávny kraj, Matica Slovenská a Trenčianske múzeum. Naša univerzita, Ústav politických vied SAV, Nezisková organizácia Ľudovíta Štúra, a Spoločnosť Alexandra Dubčeka, pri tejto príležitosti pripravili dva bloky odborných seminárov. Odznelo množstvo zaujímavých prednášok a prítomní hostia si mali možnosť pozrieť unikátne filmové dokumenty. Rektor Trenčianskej univerzity, ktorá nesie meno Alexandra Dubčeka už od roku 2002, Jozef Habánik v príhovore uviedol: „Pomník Alexandra Dubčeka zdobí jedna z jeho myšlienok: Nezahynie národ, ktorý sa riadi tak svojim rozumom, ako aj svedomím. Práve preto, že tento politik mal nielen ľudskú tvár, ale aj svedomie a neváhal sa ním riadiť, som ako rektor hrdý, že naša univerzita nesie práve jeho meno.“
Zaujímavosťou je, že práve Trenčianska univerzita má ako jedného zo zahraničných partnerov v oblasti výskumu a vzdelávania aj najstaršiu európsku univerzitu v Bologni, ktorá Alexandra Dubčeka zaradila medzi výnimočné osobnosti svetového diania a udelila mu čestnú hodnosť Doctor honoris causa, ako vôbec prvá univerzita na svete.

[teraz.sk; 28/11/2016; Lucia Pušicová ; Zaradenie: Školský servis]
http://skolskyservis.teraz.sk/vysoke-skoly/95-rokov-od-narodenia-adubceka/30979-clanok.html

pozvanka

2016-11-29T09:07:45+00:0029 novembra 2016 |Napísali a povedali o nás|
X