V Bánovciach si pripomenú 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra


//V Bánovciach si pripomenú 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra

Bánovce nad Bebravou 10. septembra (TASR) – Ekumenickými bohoslužbami či kultúrnym programom si v Bánovciach nad Bebravou pripomenú 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra. Oslavy sa uskutočnia v nedeľu 13. septembra na Námestí Ľudovíta Štúra. Informovala o tom Veronika Štrbavá z Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Bánovciach nad Bebravou.
Program podujatí venovaných národnému buditeľovi sa začne o 13.00 h ekumenickými bohoslužbami, ktoré budú celebrovať rímskokatolícky farár Stanislav Garaj, evanjelický farár Ivo Madzin a pastor Rastislav Vimpeľ. Pokračovať budú oceňovaním členov Miestneho odboru Matice slovenskej v Bánovciach nad Bebravou, odhalením obnoveného súsošia Ľudovíta Štúra, počas ktorého vystúpi Spevokol bánovských učiteľov.
Slávnostný program venovaný osobnosti slovenských dejín pod názvom Napred sa ísť musí! sa začne o 16.00 h a ponúkne kompilát piesní z tvorby Bellu, Bartóka, Moyzesa, Dvořáka, Cikkera, Zelienku a Štúrových rečí a statí. V programe budú účinkovať herci František Kovár a Eva Šušková, akordeonista Boris Lenko a čelista Jozef Lupták.
Do 14. septembra si môže verejnosť tiež prezrieť v priestoroch MsKS výstavu Míľniky Ľudovíta Štúra, ktorá textovou a fotodokumentačnou formou zachytáva jeho život a dielo, rodnú obec, významné dominanty štúrovských miest a obcí viažucich sa k životu a dielu Štúra. Zároveň si budú môcť pozrieť priamo na námestí výstavu o výstavbe Štúrovho súsošia z roku 1936.
Podujatie sa uskutočňuje s prispením Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a s finančnou podporou Matice slovenskej. Na realizácii osláv sa podieľajú MsKS, Miestny odbor Matice slovenskej a Základná umelecká škola Dezidera Kardoša v Bánovciach nad Bebravou. V prípade nepriaznivého počasia sa ich program presúva do priestorov Domu kultúry na Farskej ulici.

[teraz.sk; 10/09/2015; TASR ]
http://www.teraz.sk/bratislava/v-banovciach-si-pripomenu-200-vyrocie/154959-clanok.html

2015-09-11T09:28:25+00:0011 septembra 2015 |Napísali a povedali o nás|
X