V Dome Matice slovenskej v Komárne chcú automatický defibrilátor, financie naň budú aj z verejnej zbierky

thumbnail

Automatický defibrilátor by mohol byť už počas tejto divadelnej sezóny umiestnený vo vestibule Domu Matice slovenskej v Komárne, na jeho zakúpenie chýba už len 1500 eur. Rovnaká finančná čiastka je pripravená z neštátnych matičných a sponzorských prostriedkov, druhú polovicu chcú komárňanskí matičiari získať z verejnej zbierky.
Prístroj pomáha s oživovaním srdca a v prípade nutnosti dokáže navigovať aj laika, ako podať prvú pomoc. „Matičný dom v Komárne je vďaka svojim aktivitám, ale aj aktivitám nájomníkov, plný takmer každý deň. Naša kapacita je viac ako štyristo divákov, denne sa tu však pohybuje priemerne viac ako sto návštevníkov u našich nájomníkov. Navyše, budova je v užšom centre mesta, kde automatický defibrilátor môže prípadne zachrániť život komukoľvek. Napriek tomu verím, že ho nikdy nebudeme musieť použiť, ale je lepšie byť pripravený,” vysvetlil dôvody umiestnenia prístroja riaditeľ Domu MS v Komárne Jozef Černek.
Automatický defibrilátor plánujú umiestniť na dostupnom mieste vo vestibule budovy. Prístroj stojí 3000 eur, matičiarom chýba polovica. Verejnú zbierku chcú preto urobiť počas niektorého svojho divadelného predstavenia v septembri. „Nie je to veľa peňazí, keď si uvedomíme, že niekomu môže defibrilátor zachrániť život, ktorý je nevyčísliteľnej hodnoty,“ dodal riaditeľ J. Černek.

číslo účtu Miestneho odboru Matice slovenskej v Komárne, na ktorý môžete prispieť do verejnej zbierky: SK8209000000000026397077