V Horných Salibách zarezonoval


//V Horných Salibách zarezonoval

Projekt Apovka Mamovka a Matica slovenská

Vydarená ľudová veselica, ktorá sa uskutočnila 2. júna 2018 v Horných Salibách, ma troška primäla k zamysleniu.
Prečo Apovka Mamovka? Veď tieto oslovenia otca, matky a starých rodičov pomaly upadajú do zabudnutia. Používali ich dolnozemskí Slováci, ktorí nám na jazykových ostrovoch zachovali mnohé archaické slová. A tak sa do Horných Salíb tieto starodávne oslovenia dostali späť s navrátenými obyvateľmi v rámci výmeny obyvateľstva, ktorí sem prišli po 2. svetovej vojne zo Slovenského Komlóša. Dnes, po 70 rokoch, tu žije už len málo obyvateľov, ktorí majú miesto narodenia a svoje korene na Komlóši, ale sú tu ich potomkovia, deti, vnuci, pravnuci, ktorí tu s rodinami žijú.
Ako hovorí autor projektu Apovka Mamovka, pán Miroslav Lóci, raz sa stretli a povedali si: „Svorne poďme a stvorme zvláštnosť, ktorou si budeme pripomínať zvyky, kultúru a folklór našich predkov.“ A vravievali: „Synko moj, diovka moja, nezabúdajme na tradície našich starých rodičov.“
A tak sa APOVKA MAMOVKA vrátili k nám a k Matici slovenskej, ktorú oslovil, aby sa spolu postarali o kultúru všestranného poňatia pre obyvateľov v Horných Salibách.
Krásne vyzdobený kultúrny dom vítal účastníkov podujatia v slávnostnom ľudovom odeve. Čisté obrusy lemovali krásne stužky a kytice poľných kvetov. Starý stôl, ktorý bude putovať na všetky naplánované podujatia bol prikrytý nedeľným obrusom na čestnom mieste pri cimbalovej muzike. Starožitné predmety úžitkového charakteru si ešte naši predkovia priniesli so sebou. Na pódiu bolo veľkorozmerné plátno, kde sa premietal nemý starý film Zem spieva. A boli tu aj naši vzácni hostia, Folklórna skupina zo Zárečia a Púchovskej doliny a cimbalová muzika Kotlárovcov zo Šale. Program uviedla mladá sympatická moderátorka a po úvodnom vstupe FS zo Zárečia nasledovala voľná zábava. Tí, ktorí mali možnosť obliecť sa do ľudového kroja, nezaváhali, ale takmer všetci účastníci sa snažili dať do ľudového štýlu. A tak sa stala veselica veľmi pestrá, spájajúca staré s novým. Krásne sa to poprepletalo, aj generačne, na parkete boli povykrúcané ženy od 5 do 83 rokov. A všetci sa dobre bavili. Či nastúpili naši hostia z Trenčianskeho, či z Nitrianskeho kraja, ba aj disdžokej, vládla skvelá nálada.
Ako v rozprávke, stôl sa prehýbal pod množstvom tradičných dobrôt. Večera – ako by to mohlo byť ináč – „komlóšska klbása“, cigánska pečienka s baraními rohmi, domáci chlebík, „ťahanô koláča, herovke“… no proste samé dobroty… A veľká skupina 250 ľudí, ktorá určite neoľutovala, že prišla.
Veď zo skvele pripraveného podujatia bola v nedeľu 3. júna v správach RTVS odvysielaná aj reportáž.
Dá sa povedať, že sme spoločne vykročili pravou nohou a projekt na oživenie tradícií bude pokračovať ďalšími vydarenými podujatiami, ktoré budú spájať nielen obyvateľov obce, ale aj obyvateľov z rôznych regiónov Slovenska.

Zlatica Gažová, riaditeľka Domu MS Galanta

2018-06-08T07:38:49+00:008 júna 2018 |Trnavský kraj|
X