V Mariazelli znela slovenčina


//V Mariazelli znela slovenčina

Mariazell, 3. 10. 2015

V prvú októbrovú sobotu – 3. 10. 2015 v jednom z najväčších pútnických miest v strednej Európe v Mariazelli v Rakúsku si dali stretnutie pútnici z Nitry a okolia.
Na piatich zájazdových autobusoch boli poznávacie značky z Nitry, Zlatých Moraviec a Topoľčian. Na námestí pred bazilikou sme stretávali našu reč z dedín ako – Slepčany, Vieska nad Žitavou, krojovanej dychovej hudby z Chynorian, krásne krojované ženy z Podhorian, Jelšoviec či Lehoty.
Pestrá zmes ľudí putujúcich do najstaršieho pútnického miesta v strednej Európe – Mariazell. Socha Panny Márie vyrezaná z lipového dreva, ktorú sem priniesol medzi drevorubačov mních Magnus pred viac ako 850 rokmi.
V časoch bývalej habsburskej ríše sem smerovali nohy a konské povozy našich predkov. Aj oni, podobne ako mnohé korunované hlavy panovníkov a pápežov, navštevovali Magnu Mater – Veľkú Matku Božiu pre duchovnú obnovu.
My, Slováci často prinášame vence a kvety ku nášmu rodákovi zo Slepčian – arcibiskupovi, uhorskému primasovi a miestokráľovi Uhorska – Jurajovi Selepčénimu – Pohroncovi. Je tu pochovaný v kaplnke, ktorú dal ešte za svojho života postaviť. Nachádza sa ako prvá kaplnka na ľavej strane. Selepčéni za zásluhy na porážke Turkov pri Viedni v roku 1683 dostal od cisára čestný titul – Conservator Viennae – Záchranca Viedne. Sväté omše v bazilike Marazell sa slávia v nemeckom či latinskom jazyku. Tentoraz bola výnimka, pretože baziliku zaplnili Slováci, prior súhlasil so svätou omšou v slovenčine. Páter Ján Kováč, SchP v homílii vyzdvihol tradíciu úcty Slovákov k Panne Márii a pútnickému miestu Mariazell. Spevy s doprovodom dychovky umocnili hlboké zážitky našich pútnikov. Pútnici po sv. omši absolvovali krížovú cestu na Kalvárii, navštívili Kaplnku svätého prameňa či svojrázne mechanické jasličky, kde sledovali deje od narodenia až po ukrižovanie Ježiša Krista. Vo voľnom čase muzikanti dychovky na centrálnom námestí koncertovali a prilákali veľký záujem domácich divákov, ktorí obdivovali slovenské piesne a pestré kroje. Jesenné slnko akoby sa chcelo pridať ku príjemným zážitkom tohto krásneho dňa, v ktorom sme našli svoj pokoj duše. Ďakujem organizátorom, sponzorom, aj Domu Matice slovenskej v Nitre, menovite Mgr. Veronike Bilicovej, za vydaný bulletin k poznaniu života veľkej osobnosti európskej histórie 17. storočia – Juraja Selepčéniho – Pohronca.

Jarolím Koprda

článok neprešiel jazykovou úpravou

J. Selepčéni – bulletin -pdf

2015-10-14T19:57:09+00:0014 októbra 2015 |Nitriansky kraj|
X