V Nitre sa rozlúčili s nestorkou slovenských spisovateliek Marínou Čeretkovou – Gállovou


//V Nitre sa rozlúčili s nestorkou slovenských spisovateliek Marínou Čeretkovou – Gállovou

Nitra, 25. 10. 2017

V nedeľu 22. októbra vo veku 86 rokov zomrela slovenská prozaička, rodáčka zo Zbehov pri Nitre, Marína Čeretková – Gállová, dlhoročná “matičiarka“ srdcom aj dušou.
Marína Čeretková – Gállová sa narodila ako prvá z deviatich detí 26. septembra 1931. Napriek životným úskaliam a zákazu študovať sa jej podarilo dosiahnuť titulu promovaný filológ na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Trinásť rokov pracovala v Československom rozhlase v Košiciach ako redaktorka literárno-dramatickej redakcie. Túto prácu milovala, no po udalostiach roku 1968 bola z rozhlasu prepustená pre jej občianske postoje. Odvtedy vystriedala niekoľko zamestnaní. Nakoniec sa vrátila do Nitry aj so svojou dcérou, kde sa podieľala na spoločenských i literárnych aktivitách mesta, ktoré organizuje Miestny odbor Matice slovenskej Nitra, Nitrianska odbočka Spolku slovenských spisovateľov a Literárny klub Janka Jesenského.
Marína Čeretková – Gállová bola nestorkou slovenských spisovateliek. Jej práce sa vyznačovali ženskou optikou videnia sveta, morálnym cítením a hodnotami, ktoré uznávala aj vo svojom živote. Jej postavy mali často pohnuté osudy, rovnako ako ona. Debutovala knihou noviel Koniec líšky (1962), v ktorých dominujú citové a mravné problémy dievčenských hrdiniek. Literárno-dramatický život obohatila viacerými prácami, ako napríklad: Koňak pre Amáliu (1967), Hriešne dievča Júlia (1970) či Jednooký (1978). Z rozhlasových hier to sú, napríklad: Murovaný dom (1958), Milosrdní (1971), Len neumrieť na lásku (1980) a mnoho iných.
Po roku 1989 sa začala angažovať v Nitrianskej odbočke Spolku slovenských spisovateľov, v Dome Matice slovenskej v Nitre, ktorá jej v roku 2001 vydala publikáciu Ženskými očami. V roku 2002 získala Cenu mesta Nitra. V roku 2007 jej Krajská knižnica Karola Kmeťka vydala Personálnu bibliografiu a v roku 2009 Nitrianska odbočka SSS vydala publikáciu Život a dielo Maríny Čeretkovej-Gállovej. Do konca života žila a literárne i spoločensky sa angažovala v Nitre.
Posledná rozlúčka s Marínou Čeretkovou – Gállovou sa uskutočnila na Mestskom cintoríne v Nitre v stredu 25. októbra. Smútočnú reč za Miestny odbor Matice slovenskej Nitra predniesol jeho predseda Ján Petruška. Za tento MO sa prišli rozlúčiť aj členovia výboru Alžbeta Čuboňová, Ľubomír Kleštinec a Štefan Paulov, ako aj členky Matice slovenskej – bývalá riaditeľka Domu MS v Nitre Drahomíra Pechočiaková a predsedníčka Krajskej organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku v Nitre Oľga Csákayová.

Petra Kováčiková,
Dom MS v Nitre

článok neprešiel jazykovou úpravou

 

 

[image_options href=”http://matica.sk/wp-content/uploads/2017/10/smutocne_sviecka-1.jpg” image_id=”23152″ align=”none” overlay=”file”][/image_options]

2017-10-27T14:26:38+00:0027 októbra 2017 |Nitriansky kraj|
X