Veľkolepý, jubilejný 20. ročník spomienkového koncertu na Karola Duchoňa, Kantiléna 2019


//Veľkolepý, jubilejný 20. ročník spomienkového koncertu na Karola Duchoňa, Kantiléna 2019
Dňa 26. apríla 2019 sa uskutočnil v Estrádnej sále MsKS v Galante spomienkový koncert na Karola Duchoňa.
Koncert sme pripravovali s veľkým pocitom zodpovednosti voči dlhoročným divákom festivalu, verným fanúšikom Karola Duchoňa, nášho galantského rodáka. Spoluorganizátorom podujatia bolo MsKS Galanta, projekt finančne podporilo Mesto Galanta, materiálno-technicky nás podporila Reštaurácia Gazdovský dvor v Galante a Pekáreň Bagetka z Horných Salíb.
Po dlhých rokoch sa uskutočnila zmena moderátora, nový výber muzikantov… následne nato zmena priestorov, aby sme uspokojili viac záujemcov o podujatie.
Ukázalo sa, že kľúčovým rozhodnutím bol výber muzikantov sprevádzajúcich spevákov v súťažnej prehliadke festivalu. S kapelníkom Orchestra Taste of Brass Davidom Krajčím sme mali prvé stretnutie 4. februára. Hneď počas stretnutia sme sa dohodli, že do toho ideme spolu. Vykryštalizovalo sa to a spontánne sme pribrali aj moderátora podujatia, rozhlasového redaktora RTVS Martina Jurča. K okrúhlemu výročiu sme vydali aj bulletin Kantiléna Karola Duchoňa 20 rokov.
Z jubilejného koncertu bola pripravená aj verejná zvuková nahrávka RTVS, ktorá bude odvysielaná 8. mája 2019 po 16. hodine na rádiu Regina Západ.
V prvej časti koncertu odoznelo 8 piesní, tzv. Duchoňoviek. Polovica piesní na festivale zaznela za tie roky po prvýkrát. Spievali Silvia Sekáčová, Dušan Čaplák, Erik Michálek, Miroslava Záhumenská, Martin Hutta, Zuzana Hollósiová, duet Natália Kóšová a Michal Domonkos a Kristína Vančová. Po prehliadke piesní Karola Duchoňa nasledoval recitál Andrei Zimányiovej, ktorá v Galante očarila publikum. Na záver prvého kola zožala dlhotrvajúci potlesk a stading ovation.
Počas prestávky diváci hlasovali o najkrajšiu pieseň Karola Duchoňa.
V druhej časti prehliadky sa na úvod predstavil orchester, ktorý zahral orchestrálku Pavla Zelenaya Učiteľ samby. Každý spevák sa predstavil piesňou podľa vlastného výberu. V záverečnej časti nasledovalo udelenie ocenení Laureát Kantilény 2019, ktoré boli odovzdané hudobným skladateľom Pavlovi Zelenayovi a Alimu Brezovskému, ako aj hlavnej hostke festivalu Andrei  Zimányiovej. Skôr ako sa vyhlásil víťaz festivalu za rok 2019 poďakovali sme dlhoročnému spoluorganizátorovi a spoluzakladateľovi Kantilény Petrovi Fahnovi a odovzdali kyticu ruží Elenke Duchoňovej.
Cenu Karola Duchoňa, za rok 2019 získal Martin Hutta. Jeho víťazná pieseň Tancujem s Tebou rád odoznela aj na záver koncertu.
Niektoré z vrúcnych vyjadrení po koncerte:
• Neskutočné, najlepšie podujatie organizované MS, na akom som bol (riaditeľ ČÚ MS)
• Nezabudnuteľný zážitok na včerajšej Kantiléne venovanej už 20. rok spomienke na velikána Karola Duchoňa! Srdečné ĎAKUJEM posielam kamoške Zlatke Gažovej z DMS Galanta za všetkých účinkujúcich a divákov, ale hlavne za pieseň Kone v podaní šansonierky Andrey od režiséra Jozefa Bednárika… Ďakujem, že si ďalšia, Zlati, čo to zlatíííí. Duchoň by mal z Tvojej akcie veľkú radosť. A Béďo spolu s ním sa teší z raja, že spoločne s Karolom zasiali do sŕdc ľudí zrniečka lásky. ĎAKUJEME VŠETCI! M. K.
• Chcem vyjadriť pochvalu za celkový priebeh festivalu, ktorý bol na vysokej profesionálnej úrovni. Teší ma, že toto jedinečné podujatie bude pokračovať naďalej… atď… (spoluzakladateľ Kantilény – Peter Fahn)
• Ďakujeme za krásny večer a úžasnú atmosféru. Sme radi, že sme boli pri tom… želáme veľa úspechov do ďalších podujatí… riaditeľka ZUŠ Sereď
• Ďakujeme za krásny kultúrny zážitok. Bolo to nádherné. Klobúk dole… (riaditeľka ZŠ Šintava)
• Bravoooo. Ďakujem za krásny zážitok, asi ani nezaspím… (predsedníčka MO MS Pusté Úľany)
• Pani Gažová tohtoročná kantiléna bola „megabohovská“. Chcem sa Vám poďakovať, čo ste pripravili z vašimi ľuďmi, bola to parádna showka. S tým orchestrom a hosťom to bol zásah do čierneho, jednoducho iný level, ďakujeme za zážitok. Účastník festivalu z Prievidze
• Máte môj obdiv. Posunuli ste to úplne inam s vašim tímom. Ste profesionáli…
• Bolo výborne, krásny 20. ročník, ďakujem za pozvanie a klobúk dole pred organizáciou. (V. B.)
• Úžasné podujatie, ktoré má už svoju tradíciu. Ďakujeme. (M. B.)
• 20. ročník mal veľmi vysokú úroveň. Vďaka všetkým organizátorom. (Z. M.)
• Môžete byť spokojná, pani riaditeľka, koncert Vám skvelo dopadol. S výberom muzikantov „to bola trefa do čierneho“. (Pavol Zelenay)
Na stránke MS www.matica.sk bude aj reportáž z podujatia, ktorú si všetci okrem vypočutia zvukovej nahrávky na Rádiu Regina Západ môžete aj pozrieť. No a verím, že na ďalší ročník sa pokúsite lístky na koncert zabezpečiť včas aj Vy.
Zlatica Gažová
riaditeľka Domu MS Galanta

Autor fotografií: MO MS Abrahám

2019-05-07T07:32:28+00:0030 apríla 2019 |Trnavský kraj|
X