Vianočný matičný koncert pre detské domovy a sociálne zariadenia v Košiciach nadchol preplnené auditórium

thumbnail

Košice, 12. 12. 2017

V utorok 12. decembra 2017 sa konal v aule Súkromného hudobného a dramatického konzervatória na Požiarnickej č.1 v Košiciach „Vianočný  matičný koncert pre košické detské domovy a sociálne zariadenia“. V preplnenej  aule sa tiesnila viac ako stovka natešených detí, ktoré si prišli pozrieť nádherný program, na ktorý nezabudnú do konca svojho života. Hlavnými organizátormi bol Miestny odbor Matice slovenskej  /MO MS / v Košiciach – Myslave, mesto Košice, odbor školstva OÚ v Košiciach a domáce Súkromné hudobné a dramatické konzervatórium na Požiarnickej 1 v Košiciach.
V úvode všetky deti a ich vychovávateľov, ale aj koncertujúcich privítal zakladateľ vianočného koncertu pre košické detské domovy a sociálne zariadenia – predseda MO MS v Košiciach – Myslave Ing. František Mrva.
Potom sa už všetci tešili na premiérové vystúpenie ochotníckeho divadla – žiakov Základnej školy /ZŠ /z Hanisky pri Košiciach, ktorí sa  tento rok  stali víťazmi 13. ročníka krajského matičného festivalu amatérskych divadiel  Divadelné Košice Jozefa Adamoviča.  Deťom sa veľmi páčila ich   hudobná rozprávka „Vlk a kozliatka“. Ovácie po ich excelentnom vystúpení nemali konca – kraja. Po ich vystúpení sa deti najviac tešili na rozdávanie čokoládových dobrôt, ktoré im rozdával zakladateľ vianočného koncertu. Sladkosti na vianočný koncert pre tieto krásne deti dodal  a nebolo to prvý krát  ,riaditeľ Metro v Košiciach Ing .Peter Miklovič.
Následne  už predseda MO MS v Košiciach – Myslave rozdával vychovávateľom jednotlivých detských domovov a sociálnych zariadení  krásne rozprávkové knihy, povesti  a skvelé romány, ktoré na túto vianočnú akciu sám pre  deti zakúpil.
Potom už nasledovali hudobné vystúpenia Orchestra ľudových nástrojov, Muzikálového orchestra a Dievčenského speváckeho zboru z domáceho konzervatória na Požiarnickej 1 v Košiciach, ktoré osobne riadil majiteľ Konzervatória hudobného a dramatického konzervatória na Požiarnickej 1 v Košiciach PaedDr. Gejza Adam, PhD. Tento vynikajúci hudobný pedagóg, ktorý hrá na viacerých hudobných nástrojoch so svojim Orchestrom ľudových nástrojov, ktorý pred natešenými divákmi z detských domovov a sociálnych zariadení vystupoval ako prvý,  dostal tú česť vystupovať v našej krásnej vlasti  pred takými svetovými osobnosťami, ktoré Slovensko navštívili, ako napr.  Britská kráľovná Alžbeta II, holandská kráľovná Beatrix, švédsky kráľ Karol  XVI. Gustav, monacké knieža Rainier III, a iné svetové osobnosti.
Aplauz po ich vystúpeniach  bol obrovský. Takisto sa to opakovalo po vystúpeniach Dievčenského speváckeho zboru domáceho konzervatória, ale aj pri konečných vystúpeniach rezkých rómskych tanečníčok, ktoré vystúpili vo svojich tradičných kostýmoch. Všetci odchádzali z tohto vianočného koncertu spokojní. Je treba pripomenúť  na jednu dôležitosť tejto vianočnej akcie . To  že záštitu nad vianočným koncertom prevzal samotný primátor mesta Košice MUDr. Richard Raši, PhD,MPH, ktorý sa aj na organizovaní tejto nádhernej  akcie  vo veľkej miere podieľal.
Na vianočnom koncerte pre košické detské domovy a sociálne zariadenia nechýbala STV – štúdio Košice, ktorá odvysiela v nasledujúcich dňoch  z tejto vianočnej parády ,vo svojich spravodajských reláciách zaujímavú reportáž.

 Košiciach 12.12.2017
Predseda MO MS Košice – Myslava
F.Mrva

článok neprešiel jazykovou úpravou

Článok spolu s fotogalériou (pdf)