Vynesením Moreny sme v Žarnovici privítali jar


//Vynesením Moreny sme v Žarnovici privítali jar

Žarnovica, 21. 3. 2018

Stalo sa už tradíciou, že Základná škola na Ul. Fr. Kráľa a Miestny odbor Matice slovenskej v Žarnovici spoločne organizujú podujatie pod názvom „Vynášanie Moreny“. Aj tentoraz tomu nebolo inak. Podujatie opäť naplánovali na 21. marca, teda deň po oficiálnom prvom jarnom dni.
Prakticky všetci žiaci I. stupňa ZŠ Žarnovica (13 tried i prípravka, teda spolu viac ako 220 žiakov), pod vedením svojich triednych učiteliek a asistentiek, krátko pred 10. hod. začali sprievod, v čele s Morenou od ZŠ na Kľakovskej ulici a disciplinovane sa presunuli na Námestie SNP. Tam sa k nim pridali aj žiaci materskej školy a posledné chvíle Moreny sledovalo aj niekoľko rodičov, starých rodičov či náhodných okoloidúcich. Celkovo tak Morenu prišlo odprevadiť približne 280 ľudí. Na Námestí SNP sa žiaci, pod vedením Mgr. Dariny Nikodémovej, s týmto symbolom zimy, či bohyne smrti, alebo akéhosi ohyzdného stvorenia, rozlúčili riekankami i ľudovými pesničkami. Za to dostali „pozdrav“ od zástupkyne primátora Ing. Aleny Kazimírovej v podobe rôznych sladkostí. Na najbližšom oblúkovom moste Morenu najskôr vyzliekli. Pre silnejší vietor síce trošku dlhšie trvalo jej zapálenie, no potom už „rozsýpajúcu“ sa hodili do Kľakovského potoka a voda ju nenávratne odplavila preč. Snáď aj tento tradičný rituál vynášania, ktorý trval asi 30 minút, „prispel“ k definitívnemu odchodu zimy a následnému jarnému počasiu nielen v Žarnovici. A aj v nasledujúcich minútach už platilo: „Keď slnce zasvieti, zima preč odletí. Už letí, už letí, radujú sa deti. Slnko pekne hreje, na deti sa smeje.“
Opäť sa teda v Žarnovici úspešne podarilo zrealizovať jeden zo starých ľudových zvykov a potešujúca je okrem iného skutočnosť, že podujatie sa uskutočnilo aj za účasti miestnej TV Panoráma, na ktorej portáli si ho každý môže kedykoľvek pozrieť.
Za ústretovosť pri príprave i úspešnej realizácie podujatia patrí vďaka vedeniu ZŠ a všetkým učiteľkám I. stupňa i ich asistentkám. Osobitné poďakovanie, aj za prípravu, patrí tentoraz hlavnej organizátorke Mgr. Darine Nikodémovej, ktorá je aj predsedníčkou dozorného výboru Miestneho odboru Matice slovenskej v Žarnovici.

Text a foto: Ing. Jozef Piecka, tajomník MO MS


Rozlúčka na Námestí SNP


Posledná „cesta“ na oblúkový most


Morena v Kľakovskom potoku

 

2018-03-23T16:21:50+00:0023 marca 2018 |Banskobystrický kraj|
X