Výstava obrazov „Brány do duše“


//Výstava obrazov „Brány do duše“

V priestoroch Domu Matice slovenskej v Lučenci je sprístupnená výstava obrazov autoriek Mgr. Svetlany Bornayovej a Evy Toropilovej pod názvom „Brány do duše“.
Mgr. Svetlana Bornayová (Galíková) sa narodila v Lučenci do rodiny, kde od útleho detstva vídavala pri tvorbe svoju matku – výtvarníčku. Vyštudovala odbor história a slovenský jazyk a literatúra na Filozofickej fakulte v Prešove. Neskôr si vzdelanie rozšírila o Špeciálnu pedagogiku a diagnostiku na UK v Bratislave. Prvé kresliarske pokusy absolvovala so svojimi dcérami, kreslila im, čo si povedali. To ju priviedlo k pocitu, že tento spôsob vyjadrenia je jej vlastný a musí to skúsiť aj vážnejšie. Prvé maľby maľovala na drevo a stále je mu verná. Drevo má svoje osobité čaro, preto naň veľmi rada maľuje – je to zaujímavé médium a umožňuje využitie kresby a rôznych nepravidelností, aj keď príprava a aj samotná maľba naň je zložitejšia. Vo svojej tvorbe sa realizuje aj na plátnach a maľuje akrylom, prípadne používa techniku mixedmédia, aby dodala obrazom 3D efekt. Zaujíma sa však aj o plstenie a mnohé ďalšie výtvarné techniky. Plátna a kartón sú priestorom, kde sa jej najlepšie vyjadrujú myšlienky abstraktnejšou formou a inšpiráciou je jej všetko, čo sa jej emočne dotýka. Zobrazuje svet okolo nás, svet, ktorý žijeme a prežívame všetci. Popri rôznych činnostiach, ktorým sa venuje, začala organizovať občasné výstavy svojich prác a prác tvoriacich priateľov. Pravidelné aktivity prerástli do založenia umeleckého združenia. Stalo sa tak v roku 2011 – spolu s dvojmiestnymi výtvarníčkami založila VyP Gallery (FB VyP Gallery) so sídlom v mestskej časti Vyšná Pokoradz – Rimavská Sobota, kde žije už 27 rokov. Združenie usporadúva pravidelné výstavy, spoločné a aj jednotlivé svojich členov. Od roku 2018 je členkou aj umeleckého združenia ART MATEHORN. Vystavovala spolu s jeho členmi najmä v Lučenci a Rimavskej Sobote (2017, 2018).
Eva Toropilová má 30 rokov a býva v Rožňave. Jej príbeh sa začal veľmi nenápadne, keď sa vrátila domov zo zahraničia. Mala doma maľby a rôzne kresby, tak jej napadlo, že by možno niekto mal záujem kúpiť ich. Pátrala na internete, až kým neobjavila sashe.sk (veľa napaditých, originálnych vecí pokope). Takto vznikla v máji 2011 značka menom Ewoluce – odvodené od prezývky Evo a od slova evolúcia.
Najprv začala ponúkať svoje kresby, ale veľmi sa jej páčili všetky tie farebné výtvory, ktoré ľudia na sashe ponúkali, a tak sa začala venovať novým výrobkom – ponúkala náušnice, prívesky a aj kľúčenky z plste a fimo hmoty. Inšpiráciu čerpala zovšadiaľ. Po čase pribudlo maľovanie na tričká. Zase to bolo niečo nové, iné ako maľba na plátno. Ale stále nebola spokojná s tým, čo ponúka… Až raz niekde videla krásne výtvory sôch, boli to smutné dámy s dlhými krkmi. Boli nádherné. To ju inšpirovalo k tomu, aby začala vytvárať okaté slečny s veľkými vlasmi. Konečne našla to, čo ju skutočne vzalo za srdce – plstené okaté slečny. A na počudovanie, páčilo sa to aj ľuďom na sashe a v Evinom okolí.
No a s vážnym maľovaním začala na prelome rokov 2017 a 2018. Prešla si abstraktným obdobím, krajinkami, až nakoniec predsa zvíťazili je okaté slečny, ktoré sú prekrásne.
Predajná výstava je sprístupnená v Dome Matice slovenskej v Lučenci v dňoch 17. 5. 2019 – 14. 6. 2019.

 

Miroslava Podhorová,
riaditeľka DMS

2019-05-23T15:59:38+00:0023 mája 2019 |Banskobystrický kraj|
X