Výstava Sakrálne stavby zo Slovenska a sveta v DMS v Bratislave


//Výstava Sakrálne stavby zo Slovenska a sveta v DMS v Bratislave

Jana Horniaková, moderátorka: “V Dome Matice slovenskej v Bratislave sprístupnili výstavu Sakrálne stavby zo Slovenska a sveta. Ide o 51 obrazov výtvarníka Milana Stana, ktoré vznikli v rôznych regiónoch a obdobiach. Vernisáž navštívila aj naša spolupracovníčka Iveta Pospíšilová.”
Iveta Pospíšilová, spolupracovníčka: “Milan Stano je širokej verejnosti známy predovšetkým ako karikaturista a vydavateľ humoristického časopisu i literatúry faktu. Sám aj píše. V minulých dňoch mu odovzdali cenu Egona Erwina Kischa za rok 2015. O súčasnej výstave hovorí.”
Milan Stano, karikaturista, vydavateľ humoristického časopisu i literatúry faktu: “Keďže som krajinár, tak súčasť krajiny zároveň sú aj stavby, najmä ako naše kostolíky, obdivujem tie gréckokatolícke drevené kostolíky na východnom Slovensku, ale aj evanjelické artikulárne kostoly, pretože odrážajú celú tú históriu ako Slovenska. Je tam zhmotnená práca tých ľudí, tých ľudových staviteľov.”
Iveta Pospíšilová: “Jedným z priateľov Milana Stanu je aj Anton Blaha, ktorý je takým aj supútnikom možno po niektorých tých takzvaných štáciách maliarskych.”
Anton Blaha, priateľ Milana Stanu: “My sme boli spolu len na jednom mieste – Živčákovej na Kysuciach, ale vydalo to za mnoho ciest či už pomyselných, alebo skutočných, lebo strašne veľa sme videli, veľa sme spolu narozprávali, má v sebe taký ekumenický rozmer.”
Iveta Pospíšilová: “Na vernisáž prišiel aj bývalý starosta Kálnice, rodnej obce Milana Stana, pán Miroslav Borcovan. Vy ste tu hneď vlastne tak ukázali na jeden z obrazov, on je tak trošičku skrytý v kúte.”
Miroslav Borcovan, starosta Kálnice, rodnej obce Milana Stana: “Je to stará kálnická zvonica, ktorá už neexistuje. Ona bola drevená, na nej bol voľakedy zavesený jeden z najstarších zvonov Trenčianskej stolice z roku 1666, ktorý prežil všetky tie vojenské strasti a rekvirácie a existuje doposiaľ.”

Rádio Lumen, 17:30; Infolumen; 02/10/2015; Iveta Pospíšilová; Zaradenie: z domova]

2015-10-05T10:06:24+00:005 októbra 2015 |Napísali a povedali o nás|
X