Výstava Smäd Janka Širku v Dome MS Galanta


//Výstava Smäd Janka Širku v Dome MS Galanta

Galanta, 11. 8. 2015

Dňa 11. augusta 2015 o 17. h  sme slávnostne otvorili vo výstavnej miestnosti Domu Matice slovenskej v Galante výstavu pod názvom Smäd Janka Širku. Je to v poradí štrnásta samostatná výstava autora.
Pán Širka má 54 rokov, pochádza z Padiny v Srbsku, kde sa narodil a navštevoval ZŠ. Neskôr chodil na strednú letecko – technickú školu v Pančeve a ako letecký mechanik pracoval v Aeroklube Zrenjanin do roku 1991. Odvtedy žije v rodnej Padine, kde sa živý ako poľnohospodár a keďže pochádza zo známej slovenskej enklávy a má talent, maľuje aj insitné obrazy.
Vystavoval na viacerých miestach v Srbsku, na Slovensku a v Maďarsku, ale aj v zámorí, v Kanade a Mexiku. Keďže má pán Širka štatút zahraničného Slováka a pracuje ako brigádnik v Galante, osud ho zavial aj do Domu MS v Galante, doslova prišiel „s obrazom pod pazuchou“ a pýtal na výstavné priestory. Je dovolenková sezóna, ale priestor bol na 3 týždne voľný, tak sme sa bleskovo dohodli a zabezpečili sme všetko potrebné, aby sme výstavu mohli otvoriť.
A neľutujeme. Na úvod zaspievala Paulínka Hudáková dve krásne ľudové piesne, predstavili sme autora a nasledovala družná diskusia. Vďaka „skalným“ sa otvorenia zúčastnilo pomerne dosť ľudí, aj keď bolo vonku skoro 40°C.
Potešili sme sa krásnymi, živými obrazmi hýriacimi farbami, dielami bezprostrednými, úprimnými plnými čistého citu.
Autora zaujala téma typická pre obec Padinu. Nedostatok vody a smäd. Preto zobrazuje zvláštne padinské studne, ktoré „mleli vodu“. Okrem mužských figúr, ktoré majú na jeho obrazoch dominantné miesto maľuje aj kone, psy a husy. Holé členité konáre, namaľované v teplých farbách a suché pne zobrazujú smäd a nedostatok vody. Maľuje aj výjavy z poľovačiek, ale aj dedinské veselice. Ako hovorí sám autor, námetov ubúda a preto musí načierať v pamäti hlboko do svojho detstva. Nenamaľoval prehnane veľa obrazov, maľuje pomaly a premyslene. Jeho obrazy sú rozpoznateľné, má svoj štýl. A ten sa páčil aj návštevníkom vernisáže. Ak neveríte, príďte sa presvedčiť. V prípade, ak sa Vám niektorý obraz zapáči, môžete si ho aj zakúpiť. Jeho obrazy sú sprístupnené denne od 8:00 do 16:00 hod do konca augusta.

Zlatica Gažová
riaditeľka Domu MS Galanta

článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

2015-08-13T09:25:34+00:0013 augusta 2015 |Trnavský kraj|
X