Zájazd Po stopách hrôz druhej svetovej vojny a kultúrnych pamiatok Kľak – Ostrý Grúň – Banská Štiavnica


//Zájazd Po stopách hrôz druhej svetovej vojny a kultúrnych pamiatok Kľak – Ostrý Grúň – Banská Štiavnica

Brezňania, členovia zo ZO č. 2 SZPB, v spolupráci s Klubom Martina Rázusa – Maroško sa aj tohto roku vybrali po stopách Druhej svetovej vojny a kultúrnych pamiatok. Zájazd sa uskutočnil s podporou primátora mesta Brezno Tomáša Abela poskytnutím dotácie. Túto možnosť využilo 47 účastníkov.
Prvým cieľom účastníkov zájazdu bola návšteva menších obcí Kľak a Ostrý Grúň nachádzajúci sa na sever od Žarnovice – vysoko v horách pohoria Vtáčnik.
Najkrutejšou udalosťou v histórii oboch obcí bola Krvavá nedeľa 21. januára 1945, keď ich za pomoc partizánskym skupinám prepadli jednotky SS s protipartizánskou jednotkou Edelweiss, v ktorej boli aj slovenskí ľudáci. V oboch obciach zavraždili 84 a 64 občanov a vypálili ich domy (132 a 128 domov). Bol to jeden z najbrutálnejších zločinov na Slovensku, ktorý majú zdokumentovaný v pamätných izbách, a to nielen na fotografiách, ale aj na videofilme.
Druhým cieľom, už príjemnejším, bol presun za poznávaním kultúry a pamiatok v starobylej Banskej Štiavnice. Prvá cesta viedla do novootvoreného Epicentra lásky – Banky lásky, nachádzajúcej sa na začiatku Trojičného námestia. Múzeum je inšpirované príbehom ľúbostnej básne Andreja Sládkoviča Marína. Práve v tejto budove prežila Marína väčšinu svojho života. Jej matka rozbila veľkú lásku medzi dcérou Marínou a chudobným kňazom Andrejom Sládkovičom v prospech bohatého pytača. Ohrdnutý básnik vyjadril svoje city v 291 strofách, čím sa stala najdlhšou ľúbostnou básňou na svete. Napísal ju v roku 1846.
Mohutný zrkadlový tunel je tu súčasne trezorom lásky, kde si môžu prítomní do schránok uložiť želania lásky k partnerovi, rodičom, priateľom… Unikátom je aj láskomer, na ktorom si dvojice môžu zmerať silu svojej lásky.
Pekné slnečné počasie inšpirovalo k presunu a následnom výstupu na dominantu Banskej Štiavnice – Kalváriu. Pochádza z roku 1751 a pozostáva z troch kostolov a 19 kaplniek. Je to dielo jedinečnej zladenosti a krásy. Tridsaťminútový výstup na vrchol priniesol ďalšiu odmenu – vyhliadky nielen na celé mesto Banská Štiavnica, ale aj Štiavnické vrchy s najvyšším – legendárnym Sitnom (1 009 m n. m.)
Priebeh vydareného a zmysluplne prežitého zájazdu je možné pozrieť si na priloženej obrazovo – slovnej prezentácii.

 Milan Kováčik, predseda ZO č. 2 SZPB v Brezne
Banská Štiavnica – Brezno 8. jún 2019

 

2019-06-11T16:43:47+00:0011 júna 2019 |Banskobystrický kraj|
X