ŽARNOVICKÉ PRAMEŇÁČKY SPIEVALI SO SÓLISTAMI DONSKÉHO KOZÁCKEHO CHÓRU

//ŽARNOVICKÉ PRAMEŇÁČKY SPIEVALI SO SÓLISTAMI DONSKÉHO KOZÁCKEHO CHÓRU

Žarnovica, 14. 2. 2018

Jedným z viac ako 30 miest, kde v prvých mesiacoch tohto roka účinkovali sólisti Donského kozáckeho chóru z Rostova na Done, vystupujúci pod názvom VOLNIJ DON, bola Žarnovica. Konkrétne to bolo 14. februára o 19. hod.
Návštevníkov prichádzajúcich na koncert (nielen zo Žarnovice, ale aj celého okolia) v Kultúrnom dome v Žarnovici príjemne prekvapila spevácka skupina Prameň pod vedením Irmy Dankovej a harmonikárky Marty Staňovej. Táto skupina, ako súčasť Miestneho odboru Matice slovenskej v Žarnovici, ich vítala vo vestibule formou slovenských i ruských ľudových piesní. Tesne pred 19. hodinou ešte priamo v sále Prameňáčky zaspievali Riabinušku a mohlo sa začať samotné vystúpenie. Účinkujúcich na pódiu privítala pradávnym slovanským zvykom chlebom a soľou, vedúca speváckej skupiny I. Danková. Prvou sólistkou bola Polina Dolgopjatova a potom spievali Grigorij Polovinka, Jevgenij Kulabuchov a Alexander Džalašov. Postupne zneli síce možno menej známe, ale rovnako nádherné piesne, ale napríklad i Podmoskovnye večera, Kaťuša… Ale už spievala aj podstatná časť divákov. Prekvapením pre nich bola skutočnosť, keď asi v polovici vystúpenia pozvali na pódium Prameňáčky, aby si s nimi zaspievali. Po spoločne zaspievanej Riabinuške, Kalinke a ešte aj slovenskej Na Kráľovej holi diváci veru nešetrili potleskom. Prameňáčky mali po prvýkrát vo svojej histórii možnosť zaspievať si s niekým zo zahraničia. Je síce pravda, že pred dvoma rokmi v Trstenej boli vystupujúci aj zo zahraničia, ale spoločne nespievali, takže až tentoraz zažili už aj takúto medzinárodnú premiéru. Vystúpenie pokračovalo opäť krásnymi ruskými i kozáckymi ľudovými piesňami, ktoré spoločne spievalo s nimi aj publikum. Pred záverom účinkujúci opäť vyzvali, aby sa pridali aj Prameňáčky. Tie tentoraz síce „len“ z predpódia, ale spoločne s účinkujúcimi zaspievali Dumala, dumala, dumala lajka… Diváci ich ocenili dlhotrvajúcim potleskom.
Mimoriadnu spokojnosť s celým vystúpením diváci vyjadrovali pri odchode. Nešetrili ani chválou na Prameňáčky a zároveň si želali, aby sa podobný program zopakoval aj v budúcnosti. Teší nás aj skutočnosť, že na úspechu sa podieľal tiež MO MS Žarnovica, a to vďaka jeho speváckej skupine Prameň.

Text a foto: Ing. Jozef Piecka, tajomník MO MS Žarnovica

 Keď spievali spolu s Prameňáčkami

Keď spievali spolu s Prameňáčkami

 

 

 

2018-02-25T16:58:05+00:0019 februára 2018 |Banskobystrický kraj|
X