Zbierka fotografií ľudových výšiviek Pobedimský kroj


//Zbierka fotografií ľudových výšiviek Pobedimský kroj

Trenčín, 2. 7. 2017

V budove Trenčianskeho samosprávneho kraja bola dňa 2. júla 2017 sprístupnená výstava Zbierka fotografií ľudových výšiviek Pobedimský kroj, ktorej autorkou je Eva Pogranová. Organizátorom výstavy o pobedimskom kroji je Oblastné pracovisko Matice slovenskej v Trenčíne, kurátorkou Mgr. Sindy Straková, ktorá tiež výstavu graficky spracovala a odbornou poradkyňou bola Mgr. Mária Priatková.
Panelová výstava dokumentuje a prezentuje pobedimský kroj a to v odevných súčastiach ako i v detailoch. Na fotografiách sú ženské rukávce, zástere, ručníky, čepce ale i mužské košele, všetko časti kroja na ktorých môžeme vidieť jedinečnú výšivku ľudového kroja v Pobedime. Na výstave, ktorá trvala do 24. júla 2017, si vďaka fotografiami prezentovaných exponátov, návštevník uvedomil zložitosť a krásu ľudového kroja. Autorke výstavy Eve Pogranovej treba poďakovať za úsilie, ktoré vynaložila za autorstvo tohto kultúrneho počinu. Na otvorení výstavy, ktorú navštívili predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja a poslanec Národnej rady SR Ing. Jaroslav Baška, poslanec NR SR , starosta obce Častkovce Mgr. Dušan Bublavý a starosta Bašoviec Ing. Ľubomír Dekan, realizátorom výstavy a osobitne jej autorke Eve Pogranovej poďakoval menom Obce Pobedim starosta obce Mgr. Martin Lednický.
Takýto výstižný opis ste si mohli prečítať na stránke obce Pobedím. Čo viac k tomu dodať? Eva Dekanová v článku Ľudová výšivka našich krojov – dedičstvo našich predkov ďalej dodáva.
„Zachovajme si dedičstvo našich materí…“, túto vetu zopakujú mnohí známi ľudia prezentácie umu nášho národa. Nepochybne k nim patrí ľudová výšivka, ktorá je zakomponovaná v našich krásnych krojoch z nášho kraja, z našich obcí. Práve túto neskonalú krásu, ktorú vytvorili šikovné ruky našich starých a prastarých materí nenechala zabudnutú Evka Pogranová z Pobedima. Neopakovateľnú a úžasnú krásu ľudových výšiviek sa jej podarilo zachytiť nádhernými fotografiami. Tieto fotografie sa stali nielen námetom, ale aj skutočnosťou a to v uskutočnení jedinečnej. Slávnostnú výstavu otvorila sama autorka svojimi slovami: „Začínam plniť sľub, ktorý som si dala sebe pred troma rokmi. Je to sľub pobedimskemu kroju a hlavne ženám, našim mamám, babičkám, prababičkám…, že sa budem snažiť zachovať neskutočnú krásu nášho kroja aspoň vo fotografii.“ , tieto slová boli odmenené potleskom a uznaním.

Autor výstavy: Eva Pogranová. Auto fotografií: Zuzana Pogranová.
Viac informácií na: http://pobedim.sk/wp/vystava-o-pobedimskom-kroji/ http://pobedim.sk/wp/fotogaleria/vystava-o-pobedimskom-kroji/ http://www.basovce.sk/download_file_f.php?id=854154

Mgr. Sindy Straková

článok neprešiel jazykovou úpravou

Výstava Zbierka fotografií ľudových výšiviek

Výstava Zbierka fotografií ľudových výšiviek

 

2017-07-24T14:26:48+00:0024 júla 2017 |Trenčiansky kraj|
X