ZMIER MEDZI LIPTOVSKÝM MIKULÁŠOM A TERCHOVOU


//ZMIER MEDZI LIPTOVSKÝM MIKULÁŠOM A TERCHOVOU

Obec Terchová a mesto Liptovský Mikuláš sa symbolicky zmierili začiatkom februára 2018 v historických miestach bývalého stoličného domu, kde bol súdený a odsúdený náš národný hrdina Juraj Jánošík. Na tomto mieste sa stretol starosta obce Terchová Jozef Dávidík s primátorom mesta Liptovský Mikuláš Jánom Blcháčom. Na autentických miestach matiční ochotníci zinscenovali súd s Jánošíkom (Zdenko Tkáč). Podžupan Liptovskej stolice sudca Okoličáni (Peter Vrlík) spolu s prokurátorom Čemickým (Ján Richter) kládli Jánošíkovi rôzne otázky, na ktoré on neodpovedal. Obhajoval ho jeho obhajca zeman Paľuďay (Branislav Barborík). Nakoniec bol Jánošík natiahnutý na dereš dvoma drábmi (Zdenko Tkáč a Matej Droppa). Po súde a odvedení Jánošíka podžupan Okoličáni prečítal prítomným nasledovnú zmierovaciu zmluvu:
My, richtár Jozef Dávidík, zastupiteľ obce Terchová, kde sa podľa pamäti narodil Juraj Jánošík, národný hrdina slovenský, začínajúc ako vojak kurucký, ktorý sa neskôr k lúpežníkom dal a za ich kapitána zvolený bol, tiež ako zbojník karpatský známy, a my, mešťanosta Ján Blcháč, zastupiteľ mesta Liptovský Svätý Mikuláš, kde zmienený zbojník Jánošík okúsil trpkú chuť uhorskej spravodlivosti, menovite k útrpnému vypočúvaniu predvedený bol a následne na hák na ľavé rebro zavesený a tak dokonal, sme sa dohodli odpustiť si vzájomné krivdy a v duchu zmierenia pokračovať v budovaní vzájomných vzťahov.
V Liptovskom Mikuláši roku Pána 2018.
Po tomto prečítaní pristúpili predstavitelia Terchovej a Liptovského Mikuláša k podpisu zmierovacej zmluvy. Tento akt neušiel ani televíznym štábom a prítomným novinárom. Predstavitelia oboch samospráv dokonca nevylúčili ani hlbšiu spoluprácu na základe oficiálneho partnerstva. A tak na našom rozhádanom Slovensku ukázali dve miesta, spojené s narodením a popravou nášho hrdinu Jura Jánošíka, príklad toho, že sa dá opúšťať a vzájomne rešpektovať.

Peter Vrlík

2018-03-02T12:02:56+00:002 marca 2018 |Žilinský kraj|
X