Deň role 2019 v Hrušove podporil ochranu slovenskej pôdy ako dedičstva našich predkov


//Deň role 2019 v Hrušove podporil ochranu slovenskej pôdy ako dedičstva našich predkov

Problematika ochrany pôdy začína nadobúdať na aktuálnosti, aj keď veľkorozmernými halami a plochami zastavané úrodné slovenské polia svedčia o opaku. Práca roľníka, ktorý po mnoho minulých generácií ťažkým spôsobom dokázala uživiť svoju rodinu, ale i krajinu, je nepopulárna a čoraz viac je ťažké pre ňu získať najmä mladých ľudí.

Poľnohospodárska technika pokročila dopredu a mala svoje zastúpenie na poli i v minulosti. Na danú dobu síce jednoduché, ale užitočné stroje boli veľkými pomocníkmi gazdovskej rodiny. Voly, kravy či kone neskôr vystriedali traktory, ktoré pomocou rôzneho závesného náradie uľahčovali robotu na poli či s dobytkom. Postupom doby a vývojom gazdovia vymieňali stroje za nové a staré väčšinou končili v kovošrote. Našťastie sa zachovalo niekoľko kusov, z ktorých mnohé ešte možno vidieť i na poliach, prípadne v zbierkach záujemcov o tieto v mnohých prípadoch vzácne výtvory našich tovární, tvoriace súčasť národnej histórie.

Skupina priaznivcov starej roľníckej techniky v Hrušove sa snaží niektoré zachovať, a prípadne spojazdniť do funkčného stavu. Aby mohli prácu strojov a náradia prezentovať, rozhodli sa zorganizovať podujatie, na ktorom by sa tento zámer mohol zrealizovať. Cieľ sa naplnil a 5. septembra 2019 sa s organizačným zabezpečením realizačného kolektívu, Matice slovenskej a iných subjektov uskutočnil 5. ročník vyhľadávanej akcie Deň role 2019. Ako doteraz, keď bol každý rok určený nejakej téme, sa organizátori zamerali na orbu a obrábanie pôdy. Nastupujúca jeseň ukázala svoju pravú tvár, a tak sychravé počasie ohrozovalo realizáciu podujatia. Organizátori sa však nevzdali, čo sa ukázalo ako správny krok, keďže účasť najmä majiteľov traktorov a náradia prekročila očakávanie. Za MS priamych účastníkov a ďalších návštevníkov privítali Ján Brloš a vedúci realizačného kolektívu Ján Hajdúch. O teplú stravu a občerstvenie sa starali členovia Mužskej speváckej skupiny, ktorí tvorili atmosféru akcie. Po otvorení sa už oráči rozbehli do svojich brázd a pluhy sa zahryzli do – aj keď z vrchu mokrej – hlbšie tvrdej hrušovskej kamenistej pôdy. Viacerí mali problém, pretože pluhy suchá zem nechcela pustiť hlbšie, a keď už tak tak hlboko, že stroje len ťažko zvládali náročnú orbu.

Niektoré aj takmer 70-ročné traktory rôznych výkonnostných kategórií majitelia vynovili, akoby vyšli z továrne. Za zmienku stoja najmä Zetory Viliama Mihálika, Jána Hajdúcha  Viliama a Jána Legáta či Petra Fašanga, Dominika Maľu a ďalších.  Zámerom podujatia je osloviť mladú generáciu, čo sa podarilo, nakoľko sa dostavilo i niekoľko zástupcov tejto vekovej skupiny, pričom najmladším bol Jozef Stankovič, ktorý k traktorom a roľníctvu inklinuje od malička. Uznanie treba vysloviť najmä majiteľom traktorov bez kabíny, ktorým ukážky znepríjemňoval čoraz hustejší a nepríjemný októbrový dážď. Ten bol príčinou aj oproti predchádzajúcim ročníkom menšej návštevnosti cezpoľných účastníkov a laickej verejnosti, čo však neubralo na atraktivite a význame neobyčajného podujatia. K pestrosti programu prispela aj skupina mladých heligonkárov z Hrušova s vedúcou Annou Brlošovou a blokom pekných pesničiek. Počasie už nedovolilo uskutočniť ďalšie plánované aktivity a sprievodné programy, a tak sa po záverečnom poďakovaní organizátorov účastníci – aj keď uzimení a premočení, ale s dobrým pocitom – vybrali na cestu domov, aby tam uložili náradie a svojich štvorkolesových miláčikov, ktorí im ešte dobre poslúžia. Určite všetci odišli aj s dobrým pocitom, prianím skorého stretnutia na podobnom podujatí, a samozrejme na ďalšom Dni role. Ten tohtoročný sa uskutočnil vďaka realizačnému kolektívu, finančnej pomoci Banskobystrického samosprávneho kraja a Matice slovenskej, technickej a materiálnej  pomoci Obce Hrušov, Pavla Baláža a ďalších podporovateľov, diváckej verejnosti, ale najmä obetavosti a ochoty majiteľov traktorov a náradia.

Ján Brloš

OP Hrušov

 

2019-10-09T09:31:45+00:009 októbra 2019 |Banskobystrický kraj|
X