február, 2020

21feb01marOdporúčanéEva Kristinová... jednoducho kráľovnáFinisáž výstavy a Večer poézie v Piešťanoch

Viac

Popis udalosti

Srdečne Vás pozývame do Domu umenia Piešťany na slávnostnú finisáž výstavy Eva Kristinová… jednoducho kráľovná, ktorá bude pokračovať Večerom poézie.

Účinkujú : Juraj Sarvaš – umelecký prednes, Štefan Suchý – fujara

Vstup voľný.

Výstava bude sprístupnená do 1. marca 2020 v utorok až nedeľu od 14.00 do 17.00 hod. a počas kultúrnospoločenských podujatí v Dome umenia. Usporiadateľmi výstavy sú Divadelný ústav Bratislava, Dom umenia v Piešťanoch a DEDIČSTVO OTCOV, o. z.

Pani Eva Kristinová patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenského národa druhej polovice 20. str. a začiatku 21. str., je čestnou predsedníčkou Miestneho odboru Matice slovenskej v Bratislave-Staré Mesto.

Predstavme si ju, prosím, v televíznej inscenácii Kubo, v televíznom filme Rysavá jalovica, v televíznej adaptácii rovnomenného románu Zuzky Zgurišky Bičianka z doliny či na doskách Slovenského národného divadla v jej milovanej hre Ferka Urbánka Pravda Svätoplukova… Celý svoj život bola hrdou a sebavedomou Slovenkou, všetko, čo robila, robila naplno a s láskou.

Na posvätnom mieste nášho národa – Devíne –, keď recitovala Konštantínov Proglas, jej hlas sa vznášal k výšinám:

„Čujte, čujte toto, Sloveni, dar tento drahý vám Boh z lásky daroval…“

Na výstave môžeme pocítiť silu jej ducha a jej nezlomnú vieru v silu a dobro nášho národa. Legenda sa modlí za svoj milovaný slovenský národ a našu vlasť, aby sme naplnili svoju dejinnú úlohu a zostali vernými Kristovi.

Daniela Suchá, členka MO MS Bratislava-Staré Mesto

Čas

Február 21 (Piatok) 17:00 - Marec 1 (Nedeľa) 19:00