august, 2022

23aug16:0022:00OdporúčanéŠtúrovci na Šariši200. výročie narodenia významných štúrovcov

Viac

Popis udalosti

Štúrovská generácia aktívne pôsobila v 19. storočí aj v Prešove a na Šariši. V Prešove študovali Ján Francisci-Rimavský a Štefan Marko Daxner, ktorých 200. výročie narodenia si pripomíname v tomto roku. Ľudovít Štúr a Jozef Miloslav Hurban v roku 1849 zvolal a rečnil na národnom stretnutí v Prešove, na ktorom ich vrelo privítali mešťania, zemania, predstavitelia cirkví a vyššej aristokracie, ale aj roľníci z okolitých obcí. Prešov je spojený s pôsobením prvého tajomníka Slovenskej národnej rady štúrovca Daniela Jaroslava Bórika a jeho brata kapitána dobrovoľníkov Karola Bórika. V širšom regióne pôsobil aj štúrovec Bohuslav Nosák, druhý tajomník SNR a významný slovenský spisovateľ, ktorého 145. výročie úmrtia si taktiež pripomíname.
Matica slovenská si dvestoročnicu štúrovcov pripomenie aj v Prešove  a to položením vencov  ku pamätnej tabuli na symbolickom mieste a to na nádvorí Čierneho orla, kde rečnil J. M. Hurban a Ľ. Štúr v roku 1849.

Podujatie sa uskutoční 23. augusta (utorok) 2022 (PKO, Dobré časy – vo dvore) so začiatkom o 16,00 hod. Súčasťou je aj hudobný program, divadelná dramatizácia, či rozhovor s historikom.

Srdečne Vás na túto slávnosť pozývame!

Čas

(Utorok) 16:00 - 22:00