máj, 2019

31maj0:000:00Svätý Mikuláš na erboch miest a obcí SlovenskaVýstava Svätý Mikuláš na erboch miest a obcí Slovenska v L. Mikuláši v priestore DMS

Viac

Popis udalosti

Svätý Mikuláš a heraldika. Že vraj nesúvisia? Netradičná výstava našla spojenie.

L. Mikuláš 27. novembra – Patrón detí tentokrát zavíta na Liptov v inej podobe ako by mnohí čakali. Na svet nazrie len ako súčasť erbov vyrezaných do lipového dreva. Tieto dve zdanlivo nesúvisiace témy totiž spája unikátna výstava Svätý Mikuláš na erboch miest a obcí Slovenska. Vernisáž sa uskutoční v pondelok 3. decembra vo výstavnej sále Domu Matice slovenskej (MS) v Liptovskom Mikuláši.
Autorom drevorezieb je ľudový rezbár Ivan Líška. Ako obyvateľ Liptovského Mikuláša vedel, že súčasťou mestského erbu je postava svätého Mikuláša. Pátraním po heraldickej mape slovenských miest a obcí našiel aj ďalšie erby s týmto svätým. Rozhodol sa ich vyrezať a vystaviť v čase adventu. „Rád spoznávam nové erby a podrobne ich študujem. Každý jeden nesie svoj špecifický príbeh,“ vysvetlil.
Výstava sa záujemcom núka práve v čase, keď sa tešia na príchod tohto mimoriadne obľúbeného svätca. Sladké odmeny, ktoré si vo svojich čižmičkách nájdu 6. decembra, na sviatok svätého Mikuláša, sú nepochybne jednou z predzvestí najkrajších sviatkov roka. Dvadsať dva erbov, na ktorých je vyobrazená jeho postava, si môžu návštevníci prezrieť do polovice januára 2019.
Súčasťou výstavy je aj 45 erbov obcí stredného Liptova a šesť podobizní národného buditeľa Janka Kráľa. Podoba tohto známeho liptovskomikulášskeho rodáka a jedného z najradikálnejších básnikov štúrovskej generácie nie je do dnešného dňa presne známa, zachovali sa len viaceré populárne podobizne.
„S rezbárom Ivanom Líškom spolupracujeme už nejeden rok, preto sme veľmi radi, že svoje diela opäť vystaví v našich priestoroch. Pred niekoľkými rokmi tu vystavoval vyrezávané erby všetkých miest a obcí na Liptove. Naše steny navyše zdobia erby tých liptovských a oravských samospráv, v ktorých pôsobia Miestne odbory MS. Vyrezal a daroval nám ich ako aktívny matičiar práve Ivan s prísľubom, že erby bude postupne dopĺňať podľa toho, kde práve pribudne nový odbor MS,“ uviedol riaditeľ Domu MS v Liptovskom Mikuláši Marek Nemec.
Svätý Mikuláš žil a pôsobil v Antickom meste Myra na území dnešného južného Turecka. Podľa legiend pomáhal ľuďom v núdzi, postupom času sa okolo jeho osoby vytvorila silne ľudová tradícia. Dodnes trvá najznámejšia – mikulášska nádielka deťom, ktorá má byť spomienkou na jeho dobrotivé činy.

 

Čas

(Piatok) 0:00 - 0:00

Miesto konania

Liptovský Mikuláš