Florinova jar ‒ jubilejný XX. ročník literárnej súťaže


/, Žilinský kraj/Florinova jar ‒ jubilejný XX. ročník literárnej súťaže

Za podpory OZ Homo Erectus a mesta Dolný Kubín sa v priestoroch sobášnej miestnosti na mestskom úrade uskutočnilo vyhodnotenie literárnej súťaže ešte deň pred zavedením prísnych opatrení proti šíreniu koronavírusu. Bez kultúrneho programu a dodržiavaním nariadení vlády prebiehal 30. september 2020 v stredu poobede v sprísnenom režime. Florinova jar, literárna súťaž v tvorbe poézie i prózy, nesie meno po spoluorganizátorovi Hviezdoslavovho Kubína, Thea Herkeľa Florina.

Miroslav Líška, jeden z hlavných organizátorov, sa vyjadril: „Naša súťaž, alebo ak chcete stretnutia, by mali jednoznačne otvárať dvere do tajov literatúry, posúvať autora ďalej, prezentovať jeho tvorbu a dať najavo, že všetko to má zmysel. Regionálne súťaže môžu mať rozhodujúcu úlohu v objavovaní nových talentov, pretože majú k autorom najbližšie. Osobne však uprednostňujem súťaže bez stanovenej témy, lebo téma ohraničuje aj fantáziu autora.“ K jeho slovám sa v príhovore pridal aj Juraj Lukáč, druhý spoluorganizátor súťaže: „Dvadsať rokov je obdobie, kým vyrastie jedna skupina mladých ľudí ‒ potenciálnych autorov, takpovediac štvrtina života ľudskej populácie. Cieľom Florinovej jari je, aby sa autor nebál svoje výtvory verejnosti prezentovať a potešiť tým ich dušu. Veď mnoho ľudí píše, takpovediac, len do šuplíka.“

Prvý ročník Florinovej jari vznikol ako sprievodný program najprestížnejšej literárnej a umeleckej súťaže Slovenska, tento rok už 48. ročníka Hviezdoslavovho Kubína. Do jubilejného XX. ročníka súťaže Florinova jar sa prihlásilo 42 autorov. Tento rok sa nevyhlasovali víťazi kategórií, ale všetci súťažiaci dostali pamätné diplomy a plakety.

Zvláštne ocenenie primátora mesta Dolný Kubín Jána Prílepka za dlhoročnú prácu a literárnu činnosť získali títo autori:

PhDr. Milan Gonda, Martin

Eva Lofajová, Dolný Kubín-Srňacie

Pavol Stuchlý, Istebné

Anna Kulinová Plančová, Istebné

Miroslav Karcol, Zázrivá

 

Ocenenými Dolnokubínčanmi boli:

Ivan Dauda

Dušan Hujík

Vierka Turzová

Otília Štepitová

Blažena Mikšíková

Ja osobne som sa zapojil do XI. ročníka súťaže v roku 2011 v kategórii próza a získal som prvenstvo za dielo Hrobár. Do dnešného dňa som získal deväť diplomov a ocenení za prezentáciu diel a za to, že som priviedol k tvorbe nových mladých autorov. Som nesmierne rád, že až traja autori z MO Matice slovenskej v Istebnom dostali takéto významné ocenenie pre rozvoj písaného slova a poézie.

Podujatie bolo spojené s krstom knihy „Bibliofília Florinovej jari 2000 ‒ 2020“ a s uvedením knihy „Nežné príbehy“ do života od autora Ľubomíra Schrameka, novinára, spisovateľa, fotografa a zakladateľa tejto súťaže, ktorý nás navždy opustil v roku 2017.

Verím, že sa táto súťaž prehupne do druhej dvadsiatky. Má zmysel, hľadá a nachádza, a náš región Orava má z hľadiska histórie neodmysliteľné miesto na poli literatúry. Čo k tomu dodať? Dúfam, že budeme pokračovateľmi v rozvíjaní tradícií regiónu, za ktorými stáli naši silní predchodcovia, pre nastávajúce generácie.

Pavol Stuchlý, predseda MO MS Istebné

2020-10-29T16:35:28+00:0029 októbra 2020 |Správy z krajov, Žilinský kraj|
X