Ján Vlnka o vede, umení a vlastenectve aj pomocou drotárskeho kumštu spisovateľa Vladimíra Ferka


/, Zahraničie/Ján Vlnka o vede, umení a vlastenectve aj pomocou drotárskeho kumštu spisovateľa Vladimíra Ferka

Vedec, vysokoškolský pedagóg, organizátor početných drotárskych výstav doma aj v zahraničí, fotograf, šíriteľ dobrého mena Slovákov v USA a matičiar – doc. Ing. Ján Vlnka, PhD. Rodák z Bošian po maturite v Handlovej a štúdiu elektrotechniky na STU v Bratislave zostáva pracovať na Katedre aplikovanej kybernetiky a robotiky, Katedre aplikovanej elektrotechniky a elektroniky a v Ústave automatizácie, merania a aplikovanej informatiky. Spolupracoval na technológii magnetických ložísk s Dr. Frankom Hegerom z NASA a s laboratóriom Charlesa Stark Draper.

Ján Vlnka je autorom a spoluautorom viac ako osemdesiatich odborných článkov a viacerých učebníc vrátane Elektrotechniky výrobných strojov, priemyselných robotov a manipulátorov, skrípt, ocenených rektorom STU ako najlepšie skriptá STU. Okrem vedeckej práce odovzdáva svoje poznatky predovšetkým študentom – posledných dvadsať rokov je organizátorom a predsedom každoročnej Študentskej vedeckej konferencie pre elektromechanické systémy. K získaniu titulu priviedol viac ako 140 diplomantov a bakalárov. Jeho študenti sa môžu pochváliť aj medzinárodnými úspechmi: ako jediní z východnej Európy získali jedno zo štyroch hlavných ocenení v rámci elektro-mobilnej súťaže v Nemecku (Stuba Green Team). Jeho snahy ako koordinátora programu CEEPUS (Stredoeurópsky výmenný program pre univerzitné štúdiá) vysoko prekračujú rámec domácich aktivít.

Odbornými kvalitami sa docent Vlnka presadil ako člen Rady vlády SR pre informačnú spoločnosť, bol zodpovedný za Správu SR o stave informačnej spoločnosti na Slovensku pre Generálne riaditeľstvo pre komunikačné siete a technológie EÚ v Bruseli.

Okrem mnohých pedagogických a vedeckých úspechov Jána Vlnku nesmieme zabudnúť na jeho dlhoročnú propagáciu slovenskej literatúry a umenia nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Bol kurátorom mnohých drotárskych výstav v USA aj v domácom prostredí, pričinil sa o zrod Slovanského múzea v Baltimore (USA).

„Bolo mi umožnené v USA urobiť viacero výstav fotografií s výtvarným dielom spisovateľa Vladimíra Ferka, spolu s umelcami žijúcimi v USA. Išlo napríklad o štvormesačnú úspešnú výstavu na Slovenskom veľvyslanectve vo Washingtone, výstavu v New Yorku v Bohemian National Hall na 321 E 73rd St, výstavu v Manhattane na rohu 1st a 66 street, v School of Blind, 3501 Taylor Ave, Nottingham v Baltimore, v spoločenskom zariadení Lemko Community, Ann street 603 v Baltimore. Už v spomínanom National Slavic Museum – Sokolnia v Baltimore, na Fleet street 1735, pri Ze Mean Bean Cafe, Fleet street 1739. Aj ďalšie výstavy som urobil na propagáciu neznámeho výtvarného diela Vladimíra Ferka vo vstupnej hale na Strojníckej fakulte v Bratislave, v Quo Vadis v centre Bratislavy, v Gymnáziu Ladislava Novomeského v Bratislave a v Múzeu drotárstva v Budatíne pri Žiline, ktorú otváral prezident republiky Ivan Gašparovič.

Ján Vlnka bol osobným priateľom spisovateľa Vladimíra Ferka: „Počas krátkeho, ale veľmi silného priateľstva sme veľakrát hovorili o Slovensku, Slovanoch, kultúre, literatúre a jedinečnom slovenskom drotárskom umení. Stretávali sme sa u Vladimíra Ferka doma.“ Ján Vlnka priblížil tak nášho známeho spisovateľa faktu (Svetom, moje, svetom) aj z druhej strany: „Nie je všeobecne známe, že Vladimír Ferko objavil a aj prakticky umelecky stvárnil sériu obrazov, ktoré sa mi podarilo nafotiť. Som rád, že môžem mladým ľuďom predstaviť druhú umeleckú tvár pána Vladimíra Ferka.“ Dostal od neho povolenie na nafotenie jeho drotárskej zbierky a tá inštalovaná ako zaujímavá výstava obletela viaceré americké mestá a oslovila potomkov bývalých slovenských drotárov. Napokon celý fotografický materiál docent Vlnka daroval Asociácii Čechov a Slovákov v Marylande, za čo sú mu marylandskí Slováci vďační.

Na snímkach vo fotogalérii:

Doc. Ing. Ján Vlnka, PhD.

Ján Vlnka v slovenskom kroji.

S prezidentom SR Ivanom Gašparovičom na výstave venovanej Vladimírovi Ferkovi v Budatíne.

S Lois Hyblovou (členka Rady Asociácie Čechov a Slovákov v Marylande) na slovenskej ambasáde vo Washingtone.

Drotárska práca Vladimíra Ferka „Do Ameriky“.

Spracovala Marta Hlušíková

2020-02-21T15:35:01+00:0010 februára 2020 |Bratislavský kraj, Zahraničie|
X