Klenovská Rontouka 2019


//Klenovská Rontouka 2019

Klenovská Rontouka – Gemersko-malohontské folklórne slávnosti opäť pozývali všetkých milovníkov tradičnej ľudovej kultúry na svoj 41. ročník. Organizátori slávností Obec Klenovec, Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, Banskobystrický samosprávny kraj, Občianske združenie RODON Klenovec, Matica slovenská a celý autorský tím ponúkli jedinečnú skladbu scénických, ale aj sprievodných podujatí. Nadregionálne folklórne slávnosti s medzinárodnou účasťou sa uskutočnili 28. – 30. júna 2019 v obci Klenovec v okrese Rimavská Sobota. Tento ročník sa niesol v duchu tradičných remesiel a baníckej tematiky. Vo Dvore remesiel prebiehala Remeselná škola s detským kútikom. Členovia detských folklórnych kolektívov sa predstavili v detskom programe pod názvom Slúžil som, slúžil. V réžii Lenky Adzimovej účinkovali: DFS Hájik a Podkovička z Rimavskej Soboty, Lykovček z Revúcej, Viganček z Košíc, DFS Mladosť z Klenovca a sólistky speváčky Andrejka Rapčanová a Terezka Motyčková. Pokračovali módnou prehliadkou Margaréty Hlbockej pod názvom Tradične súčasní. Sprievodným podujatím boli vernisáž výstavy rodáčky z Klenovca Lucie Dovalovej, pod názvom Krása modrotlače a komorný program Roztratené zrnká, ktorý vznikol na základe terénneho výskumu. V tomto roku organizátori predstavili ľudí a zvyky obcí Ratkovská Suchá, Ratková, Sirk a Rákoš, ich históriu. Účinkovali obyvatelia obcí s členmi FS Vepor z Klenovca, ŽSSk Skaliny z Hnúšte, v réžii Alenky Ďurkovičovej, pripravili Stanislava a Jaroslav Zvarovci, Viktor Brádňanský. Vo večerných hodinách sa folklórne kolektívy zúčastnili na slávnostnom otvorení 41. ročníka Gemersko-malohontských folklórnych slávností Klenovská Rontouka 2019, ktoré otvorila starostka obce Zlatica Kaštanová. Večerný program Na Klenovskom bále patril folklórnym súborom, a to FS Vepor z Klenovca, FS Liptov z Ružomberka, v réžii Stanislavy Zvarovej. (na) Zdar Boh bol názov programu Folklórneho súboru Krtíšan z Veľkého Krtíša s baníckou tematikou. Autormi programu boli: scenár Filip Takáč, Cyril Páriš, choreografia Filip Takáč, scéna Silvia Svákusová, hudba Martin Ďurov, Alžbeta Bystrianska,Tomáš Gašpierik. Záver večera patril koncertu Ľudovej hudbe Michal Noga Band.

K sobotnému ránu už tradične patria pozývačky a tými po obci pozdravili účinkujúci slávností všetkých domácich aj návštevníkov. V priestoroch Dvora remesiel sa aj v tomto roku predstavili heligonkári na 29. prehliadke, Klenovská heligónka. Zároveň prebiehala pri kolešni v parku – Múzeum súkenníctva a gubárstva – škola spevu. Presne na poludnie sa konala ukážka Prijímanie do Cechu baníckeho, v ktorej sa predstavili FS Gemer z Dobšinej, FSk Sitňan z Banskej Štiavnice a členovia folklórnych kolektívov v réžii Viktora Brádňanského. Poobede sa uskutočnila súťaž Starostkin dukát, v ktorom si svoju šikovnosť a zručnosť overili členovia zúčastnených folklórnych kolektívov v réžii Jarky Lajgútovej. Zároveň scéna opäť patrila detským folklórnym súborom Hájik a Lieskovček z Rimavskej Soboty, Zrkadielko z Hnúšte, ZŠ z Jelšavy, Zornička a Mladosť z Klenovca, pod názvom Zlatá brána, v réžii Lucii Zvarovej. Sobotňajší podvečer obohatila súťaž Drótova nôta v podaní ľudových hudieb folklórnych kolektívov Urpín z Banskej Bystrice, Hornád z Košíc, Parta zo Strečna a Ľudovej hudbe FS Vepor z Klenovca. Na Námestí Karola Salvu sa predstavili UFS Mladosť z Banskej Bystrice, zahraničné kolektívy FS LIPTAR – spolok Ľ. Štúra z Melbourne v Austrálii a citaristi z Mihálygerge v Maďarsku. Ďalej pokračoval program Srdžiaško Mirka Barana v réžii Jaroslava Piliarika a Stanislavy Zvarovej. Čo vzklíčilo zo zrniek bol názov regionálneho programu v réžii Romana Malatinca, v spolupráci s Jaroslavom Piliarikom a Stanislavou Zvarovou, v ktorom sa predstavili folklórne kolektívy Háj, Rimavan z Rimavskej Soboty, Lykovec z Revúcej, Spod Kohúta z Muránskej Zdychavy, Gemer z Dobšinej, spevácke skupiny Húžva a Skaliny z Hnúšte, Vepor z Klenovca, fujaristi Milan Katreniak, Roman Košičiar z Tisovca, Tomáš Vaculčiak z Revúcej a Dušan Ceber z Vyšnej Pokoradze, s moderátorom Jurajom Genčanským sa predstavili Anka Molnárová, Radoslav Dusa, Michal Šimko ĽH Lykovec z Revúcej. Večerný program patril Folklórnemu súboru Urpín z Banskej Bystrice pod názvom Cez ten Majer, v réžii Petra Pohančaníka, a koncertu word music z Terchovej Nebeská muzika a Folklórnemu súboru Hornád z Košíc s programom Okamih.

Nedeľné ráno, po skončení Služieb Božích v evanjelickom kostole, zaznel posledný program 41. ročníka Gemersko-malohontských folklórnych slávností Klenovská Rontouka, a to Zo sveta. V réžii Andrey Jágerovej sa predstavili: Folklórna skupina Hajov zo Strečna, DFSk Stráne z Važca, Dievčenská spevácka skupina Hornád z Košíc, Ľudová hudba FS Podpoľanec z Detvy a Ľuboš Vidiečan z Detvy.

Počas slávností v piatok a sobotu prebiehal Jarmok remesiel, tradičné dvory gastronomických špecialít – Klenovský, Francúzsky, Dvor nádeje, Remeselný dvor, Chovateľský, Starých mám, Haluškový, Štrúdľový, v sobotu pribudol dvor Jelšavský. Návštevníci mohli ochutnať tradičné špeciality halušky, lokše, Jelšavské guľky, Muránske buchty, takisto mohli vidieť, ako sa vyrábajú gágoríky – brdáriky, krekeše. Sobotňajší deň patril aj tvorivým remeselným dielňam, s remeselnými majstrami a lektormi z Gemersko-malohontského osvetového strediska z Rimavskej Soboty, Novohradského osvetového strediska z Lučenca, z Gemerského osvetového strediska z Rožňavy, Pohronského osvetového strediska zo Žiaru nad Hronom a Detviansky tulipán z Detvy.

Veľké poďakovanie pri organizácii folklórnych slávností patrí členom Miestneho odboru Matice slovenskej v Klenovci pod vedením pani Husmanovej a členom Folklórneho súboru Vepor z Klenovca pod vedením manželov Stanislavy a Jaroslava Zvarovcov.

PhDr. Ingrid Šulková

2019-07-03T08:35:44+00:003 júla 2019 |Banskobystrický kraj|
X