Mesiac úcty k starším…


//Mesiac úcty k starším…

Starí rodičia… to slovo horí v mäkkých prsiach zeme. Zhrbené túžby dedov v rukách ponesieme. A nádej vonia pri zrode chleba v peci. Kráčajú poľom. Plece popri pleci.

Zahladia štice rozbujnených klasov a stále myslia na chlebík a soľ…

Sú to verše z čias už minulých. Zišli mi však na um v súvislosti s októbrom, ktorý, ako vieme, je Mesiacom úcty k starším.

Počas tohto mesiaca zvykneme venovať viac pozornosti starším ľuďom, vyťahujeme známe klišé slová o tom, ako si treba starších ľudí vážiť, ctiť… Pritom sú to samozrejmosti, ktoré sú, alebo by mali byť, prirodzenou súčasťou nášho správania sa každý mesiac, každý deň v roku, každú hodinu.

Mnohí starí ľudia sú opustení, osamelí a smutní. Máme im čo vracať, myslím si, že nielen počas mesiaca úcty by sme sa mali snažiť vyčariť na ich tvárach spokojný a radostný úsmev. Robiť im spoločnosť, rozprávať sa s nimi, rozveseľovať ich. Dávať im najavo, že nám na nich záleží, že nie sú zbytoční, že ich potrebujeme… Veď je to pravda, potrebujeme ich. Ich múdrosť, láskavosť, pochopenie, skromnosť… to sú jedinečné a výnimočné devízy pre život a existenciu nás, mladších.

Všetci rovnako putujeme životom, od narodenia až po jeseň života, všetci starneme. Tí pred nami, my, tí po nás…pre nikoho nie sú výnimky. Aj keď vek je v súčasnosti relatívny pojem. Mladí ľudia sú duchom (a niekedy aj telom) neraz starší ako ich rodičia, starí rodičia…

Mnohí tvrdia, že najdôležitejšia v živote je láska, no rovnako je však  dôležitá aj tolerancia. A tá nám, vo vzťahu k starším ľuďom, priznajme si, často chýba.

Takže ak si chceme uctiť starých ľudí, buďme k nim tolerantní, všímaví. Buďme tu pre nich a s nimi.

Aj v DMS Fiľakove sme si dňa 16.10.2019 uctili našich seniorov, najmenší ich obdarovali tancom a spevom ,my trochu starší pekným kvetom a na slovo vzatý odborník Martin Kopor ich zabával humornými príhodami z Podpoľania, ktoré pripravil Matúš Baťka. Pri smiechu a dobrej nálade sme sa ani nenazdali a bol večer. Domov sme sa rozchádzali spokojní a v dobrej nálade a zo želaním aby sme sa opäť čoskoro stretli na ďalšom peknom podujatí. Nech vám tá dobrá nálada vydrží čo najdlhšie….s týmito slovami vyprevádzala seniorov riaditeľka DMS vo Fiľakove.

Miroslava Podhorová

2019-10-25T14:28:38+00:0025 októbra 2019 |Banskobystrický kraj|
X