Pocta kňazovi živej viery a čistých mravov


//Pocta kňazovi živej viery a čistých mravov

„ Miloval statočnosť, katolícku vieru a slovenský národ“

18. mája 2016 sa v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade konala slávnosť pri príležitosti 140. výročia narodenia katolíckeho kňaza Mons. Štefana Mnoheľa.
Rodák z Novote na Orave 30.7.1876 pôsobil ako duchovný pastier v popradskej farnosti od roku 1920 do svojej smrti 25.10. 1944 – v Poprade.
Počas svojej duchovnej pastierskej služby žil svoj život v úplnej skromnosti a asketizme, venoval celý svoj život duchovnému, národnému a kultúrnemu povzneseniu popradských veriacich a širšie všetkých obyvateľov Popradu. Bol to kňaz živej viery, ochranca čistých mravov, zanietený slovenský vlastenec.
V neľahkej vojnovej dobe zaslúžil sa o vybudovanie rímskokatolíckeho kostola, ktorý vysvätil jeho blízky priateľ a súputník biskup Ján Vojtaššák 8.9.1942, toho času Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie.
30. októbra 1918 bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie pod číslom 83, ktorou sa Slováci prihlásili k spolužitiu s českým národom. Následne dôsledne presadzoval spolu s Andrejom Hlinkom princíp rovnoprávnosti spolužitia dvoch národov, čo bolo v jeho dobe nepochopené.
Od roku 1939 bol členom školskej rady. Vnímajúc potrebu vzdelávania detí a mládeže, inicioval v roku 1931 založenie rímskokatolíckej ľudovej školy a osobne spolu so svojím priateľom a staviteľom Štefanom Horváthom presadili v roku 1939 založenie štátnej obchodnej akadémie.
27.11.1927 založil v Poprade miestny odbor Matice slovenskej, ktorý viedol až do svojej smrti. V spolku združoval národnostne rôznorodých Popradčanov, so zámerom podporovať a zveľaďovať kultúrne povedomie rozširovaním slovenských kníh, hraním divadelných predstavení a usporadúvaním výstav a jubilejných osláv na počesť osobností.
Majúc na pamäti výchovu a formovanie mládeže, bol iniciátorom vzniku spolkov Skaut a miestnej Jednoty Československého orla, ochotníckych divadiel, napr. v Zubrohlave na Orave.
Bol činný aj ako literát a publicista. Uverejňoval v dobovej a katolíckej tlači.
Počas 1. svetovej vojny založil v Oravskej Lesnej potravinový spolok, aby zmiernil utrpenie a biedu rodákov. Za dlhoročnú pastoračnú činnosť a obetavosť mu pápež Pius XII. udelil 3.2.1943 čestný titul pápežský osobný komorník s titulom Monsignor.
Na počesť kňaza pevného charakteru, zdravého úsudku a pevnej viery s vedomím vďačnosti bola v Konkatedrále odhalená pamätná tabuľa. Stalo sa tak 18. mája 2016. Citát „ Tvoja spravodlivosť je večná a zákon Tvoj je pravda,“ žalm 118, 142 je zo zakladajúceho kameňa kostola.
Pamätná tabuľa schválená Biskupstvom zo Spišskej kapituly, bola spoločným dielom Matice slovenskej, popradskej farnosti, kresťanských seniorov, rodiny Horváthovej z Mokranca a predovšetkým pána Františka Horvátha, ktorý bol iniciátorom myšlienky a na jej realizáciu nešetril svoje sily, čas ani prostriedky. Vďaka patrí aj kamenárstvu bratov Albertových za ich ústretovosť a fortieľ, aj pánu kostolníkovi Bujňákovi za námahu.
Cirkevný historik ThDr. Ľuboslav Hromják venoval homíliu tohto dňa významu pána farára Mnoheľa s poďakovaním sa Pánu Bohu – iba na jeho slávu postavil pán farár dôstojný svätostánok, za čo mu patrilo naše poďakovanie: „Pane, učiň mu dobro, lebo miloval náš národ a dom – chrám nám postavil.“
Na slávnostnom odhalení sa zúčastnili duchovní predstavitelia – pán dekan ThDr. Ondrej Borsík,ThDr. Ľuboslav Hromják, pán farár Pavol Majzel. Hostia z Matice slovenskej – jej predseda Ing. MariánTkáč, Mgr. Rastislav Zacher a predsedovia Matíc z nášho podtatranského kraja. Vedecký tajomník Mgr. Peter Cabadaj predstavil osobnosť nášho pána farára príhovorom, ktorý celostne dopĺňal jeho spoločenské a kultúrne poslanie v zložitej spoločenskej situácii počas druhej svetovej vojny.
Slávnosť nevšednej chvíle tlmočili slová básne od Janka Silana Padajú kňazi ako orechy, tóny flauty v podaní učiteľov a žiakov Spojenej cirkevnej školy v Poprade, ktorá nesie meno Š. Mnoheľa. Samotný akt odhalenia tabule uskutočnili pán dekan Ondrej Borsík, pán viceprimátor Igor Wzoš a predseda Matice Marián Tkáč. Pán dekan posvätil tabuľu a Suita kráľa Mateja zaspievala hymnickú pieseň „Bože, čos, ráčil slovenskému rodu.“
Poďakovaním sa slávnosť ukončila opäť hymnickou piesňou „Kto za pravdu horí“. Pridali sa aj zúčastnení.
Po tomto akte sa hostia odobrali na Mestský úrad, kde ich prijal pán viceprimátor I. Wzoš. Hostia sa zapísali do pamätnej knihy, pričom to bola prvá návšteva najvyšších predstaviteľov Matice v našom meste.
Úplnosť a celostnosť tohto vzácneho dňa sme zavŕšili návštevou cintorína vo Veľkej, kde sú pochovaní v spoločnom hrobe pán farár Š. Mnoheľ a mladý kňaz a básnik Pavol Ušák Oliva. Obom sme vzdali úctu zapálením sviec a položením kvetov na ich hrob sa želaním: „Nech pamäť na nich nezájde!“Oná pamäť spája minulosť s budúcnosťou.
„Pamäť je váha. Bez pamäti sme ľahkí ako smeť, ktorú odfúkne aj zákmit mušieho krídla aj dych hoviadka.“ /Milan Rúfus/.

Ľudmila Hrehorčáková

článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

[image_options href=“http://matica.sk/wp-content/uploads/2016/05/DSC00131.jpg“ image_id=“12501″ align=“none“ overlay=“file“][/image_options]

2016-05-23T12:09:05+00:0023 mája 2016 |Prešovský kraj|
X