V Mestskom kultúrnom stredisku Humenné sa 28. februára 2025 konala regionálna súťaž detského tanečného folklóru Eniki beniki. Vyhlasovateľom súťaže je Národné osvetové centrum Bratislava, ktoré súťaž aj finančne podporilo. Súťaž bola podporená aj Prešovským samosprávnym krajom a Maticou slovenskou.
Úlohou podujatia je udržiavať a rozvíjať tanečné folklórne tradície horno-zemplínskeho regiónu, vyhľadávať nové tanečné talenty medzi žiakmi základných škôl, realizovať ich odbornú tanečnú prípravu v rámci folklórnych tanečných kolektívov a vytvárať priestor na ich prezentáciu na verejnosti. Zároveň pripraviť a motivovať detské tanečné kolektívy v našom regióne na účinkovanie na domácich i medzinárodných festivaloch a kultúrnych podujatiach.
Predstavili sa 4 detské tanečné kolektívy – SZUŠ Belá nad Cirochou, SZUŠ Kudlovská Humenné, FS Vihorlat Snina a DFS Chemloňáčik Humenné. Hodnotila ich odborná porota v zložení: Katarína Babčáková – NOC Bratislava, Ľubomír Buraš – riaditeľ a hudobný pedagóg SZUŠ Talent-Um Michalovce a Marína Gregová – tanečný pedagóg SZUŠ Talent-Um Michalovce.
Výsledky hodnotenia sú nasledovné:
- Zlaté pásmo a postup na krajskú súťaž: SZUŠ Kudlovská Humenné – choreografia Naša Hanička
- Strieborné pásmo: FS Vihorlat Snina – Na mostočku, DFS Chemloňáčik – Kurací spevokol
- Bronzové pásmo: SZUŠ Belá nad Cirochou – Do tanca
Víťazná choreografia „Naša Hanička“ je kolážou jednotlivých detských hier, počas ktorých deti štylizovanými tanečnými pohybmi napodobňujú rôzne pracovné činnosti v domácnosti, alebo na poli a nakoniec si s chuťou zatancujú. Choreografom tanca je Vladimír Marušin, hudobná úprava Miroslav Kerekanič, kostýmy navrhla Anna Marušinová, tanečníkov pripravili Anna Marušinová a Michal Gnip, hudobníkov Vitalina Poldruháková a hudbu viedla primáška Pavlína Mergová.
Vynikajúcu atmosféru podujatiu vytvorili aj veľmi vnímavé a kultivované deti Základných škôl Laborecká a Kudlovská v Humennom, za čo im a aj ich pedagógom, patrí veľké poďakovanie.
Na záver by som uviedol pár kritických poznámok k súčasným propozíciám súťaže. Jednou z podmienok účasti je vek hudobníkov ľudovej hudby do 18 rokov. Tanečný pedagóg pripravuje 4-6 rokov svoj kolektív, aby na vrcholnom podujatí, akým postupová celoslovenská súťaž je, bol nakoniec odkázaný na mladých hudobníkov, ktorí česť výnimkám, ešte nevedia tanečné kolektívy sprevádzať. Detské tanečné kolektívy, aj na súťažiach, by mali mať možnosť čo najkvalitnejšieho hudobného sprievodu, vrátane aj svojich hudobných pedagógov, ktorí tanečníkom korepetujú na skúškach a sprevádzajú ich na vystúpeniach! Tvorcovia propozícií by sa mali zamyslieť aj nad tým, či detská tanečná súťaž je o úrovni tanečných kolektívov, alebo o choreografiách. Limit maximálne 5 ročnej choreografie je tiež nezmyslom. Keby sa takéto pravidlá zaviedli v klasickej hudbe, to by sa skladby Bacha, Mozarta, Čajkovského na interpretačných súťažiach nehrali.
Možno aj preto sa tohto roku do súťaže prihlásili len 2 SZUŠ a 2 folklórne kolektívy, hoci v regióne je 8 ZUŠ, 5 folklórnych kolektívov a 5 CVČ. Zdá sa, že pravidlá súťaže nastavené NOC nemotivujú, ale naopak deštruujú folklórny systém v našom horno-zemplínskom regióne. Je otázkou, či len v našom, alebo aj na celom Slovensku?
Miroslav Kerekanič, člen Výboru MS