Najväčší slovenský mládežnícky festival v zahraničí
Rumunsko bolo slovenské v polovici júla (15. – 16.) v oblasti Čerporpotoka, kde sa na festivale stretli Slováci a slovenské folklórne súbory z takmer celej Európy.
Najväčší slovenský mládežnícky festival v zahraničí sa každoročne uskutočňuje v polovici júla v severozápadnej oblasti Rumunska. Tento ročník bol už XVII. Medzinárodným folklórnym festivalom – Mládežnícky folklórny Čerpotok. Zúčastňujú sa na ňom mladí talentovaní Slováci z viacerých štátov – z Česka, Chorvátska, Poľska, Rumunska, Srbska, Maďarska a Slovenskej republiky, ktorí udržiavajú bohatstvo slovenského folklóru, zdôraznil Adrián Miroslav Merka, predseda Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku a poslanec v Rumunskom Parlamente. Aj na tohtoročnom festivale sa v sprievode krojovaných súborov obcou, vystúpeniami, na ľudovej zábave a v sprievodných podujatiach predstavilo okolo 300 mladých folkloristov, ktorých si vypočulo a pozrelo ďalších takmer 300 poslucháčov a divákov.
Medzi hosťami boli viacerí zástupcovia z najvyšších štátnych inštitúcii Rumunska, zástupcovia predsedu vlády Rumunska, či rumunského parlamentu, viacerých rumunských ministerstiev, štátnej správy i samosprávy. Hosťami zo Slovenskej republiky boli veľvyslanec v Bukurešti Peter Hatiar, generálny honorárny konzul SR v Rumunsku Miroslav Jablončík, predstaviteľ Európskeho kresťanského politického hnutia Michal Považan a tajomník Matice slovenskej pre zahraničné krajanské organizácie Viliam Komora, ktorí sa prihovorili a podporili podujatie a miestnych Slovákov.
V bohatom programe, ktorého tohtoročnou témou boli krstiny, vystúpili domáci Folklórny súbor Cerovina z Čerpotoka, Detský folklórny súbor Cerovina tiež z Čerpotoka, domáca čerpotocká Spevácka skupina Cerova. Medzi ďalšími vystupujúcimi zo slovenských rumunských oblastí boli slovenskí krajania, z obce Boromlaku to bola Spevácka skupina Srdiečko, z Bodonošu Folklórny súbor Lipka, z Varzaľu Folklórny súbor Ďatelinka, a z Nadlaku Folklórny súbor Sálašan. Slovákov z Českej republiky zastupoval Folklórny spolok Púčik z Brna, zo Srbska to bol Folklórny súbor V šírom poli hruška z Kovačice, z chorvátskeho Jakšića to bol Folklórny súbor Matica slovenská „Kukučín-Kuntarić“ Jakšić, a z maďarského Ečeru vystúpil Ečerský folklórny súbor Zelený veniec. Slovenskú republiku odprezentoval Folklórny súbor Orgonina z Vranova nad Topľou, ktorý zároveň zastúpil aj Maticu slovenskú ako jej kolektívny člen.
Organizátormi tohtoročného XVII. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Mládežnícky folklórny Čerpotok boli Demokratický zväz Slovákov a Čechov v Rumunsku, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Miestne zastupiteľstvo Siplak a Kultúrny projekt financovaný Ministerstvom kultúry a národnej identity Rumunska, a vďaka za podporu patrí aj rumunskej vláde.
Veríme, že Slováci v zahraničí budú aj naďalej vykonávať takúto ušľachtilú, milú a bohatú kultúrnu a národnú činnosť, a takto rozvíjať a obohacovať slovenský jazyk a celú kultúru nášho národa. Už teraz sa môžeme tešiť na osemnásty ročník tohto významného Medzinárodného folklórneho festivalu MLÁDEŽNÍCKY FOLKLÓRNY ČERPOTOK 2024.
Viliam Komora, Foto: autor