Ukážka paličkovanej čipky


//Ukážka paličkovanej čipky

Fiľakovo, 20. 9. 2018

Dňa 20. 9. 2018 sa v Dome Matice slovenskej vo Fiľakove uskutočnila ukážka paličkovanej čipky. Mgr. Eva Kyzúrová nám predviedla techniku špaňodolinskej čipky.
Špania dolina patrí medzi najvýznamnejšie banícke čipkárske strediská. Dodnes sa čipky na krojoch používajú ako ozdoba mužských košieľ a u žien hlavne na čepce, tzv. kápki, v oblasti na juh od Banskej Bystrici a Zvolena.
Väčšinou sa používali biele alebo prírodné nebielené nite. Dnes sa prispôsobujú farebnosťou krojov a výšivkou na nich. Pletú sa na kosej štvorcovej sieti bez predkreslenia vzoru, niekedy až s 32 pármi paličiek.
Pôvod vzniku paličkovanej čipky sa viaže na 15. – 16. storočie na rôznych miestach v Európe. Čipkári používali na výrobu nití konope, ľan, vlnu, bavlnu, žihľavu a hodváb.

Na Slovensku historicky delíme paličkované čipky na:

  1. Banícke čipky – pôvod v západoeurópskych čipkách. Ženy baníkov si ich výrobou privyrábali predajom na trhoch.
  2. Roľnícke čipky – ich využitie bolo prevažne ako súčasť odevného a bytového textilu.

Dnes poznáme moderné čipky, ktoré sa využívajú na dekoratívne účely. Pletú sa hlavne obrázky určené na zavesenie na stenu, ale aj ako módny doplnok.
Motívy môžu byť rôzne, od prírodných až po abstraktné. Tu sa už nepozerá tak na pôvod jednotlivých vzorov použitých pri pletení, smerodajným sa stáva emócia a cit tvorcu čipky.

Miroslava Podhorová,
pov. riad. DMS vo Fiľakove

 

2018-10-16T08:31:05+00:0016 októbra 2018 |Banskobystrický kraj|
X