V 11. ročníku krajského matičného festivalu Divadelné Košice Jozefa Adamoviča a Jula Zborovjana excelovali herci z Prešovského aj Košického kraja


//V 11. ročníku krajského matičného festivalu Divadelné Košice Jozefa Adamoviča a Jula Zborovjana excelovali herci z Prešovského aj Košického kraja

Hodnotné ceny dodala aj slovenská herecká legenda Prof. Božidara Turzonovová.

Matica slovenská /MS /, zastúpená Miestnym odborom Matice slovenskej v Košiciach -Myslave usporiadala v piatok 27. novembra 2015 v divadelnej sále základnej školy /ZŠ/ Postupimská 37 v Košiciach v poradí už jedenásty ročník krajského matičného festivalu amatérskeho divadla základných škôl z Košického a Prešovského kraja -Divadelné Košice Jozefa Adamoviča a Jula Zborovjana. Spoluorganizátormi boli mesto Košice, odbor školstva OÚ v Košiciach a domáca ZŠ Postupimská . Tejto veľkej matičnej prehliadky amatérskeho divadla sa zúčastnila takmer stovka ochotníkov z obidvoch krajov východného Slovenska. Kvalita zúčastnených ochotníckych divadiel bola taká veľká, že erudovaná porota na čele s riaditeľom Konzervatória Jozefa Adamoviča na Exnárovej 8 v Košiciach Mgr.Art. Róbertom Galovicsom a jeho študentkami herectva to mala veľmi ťažké pri výbere tých najlepších.Preto na druhých a tretích miestach boli ocenené dva divadelné súbory.
Na úvod festivalu vystúpili študentky herectva z Konzervatória Jozefa Adamoviča Michaela Bálintová s básňou od Janka Kráľa „Kvet“a Jozefína Talárová s prózou od A. P. Čechova „Úradníkova smrť“ Hodnotné ceny pre víťazov odovzdal predseda poroty spolu so zakladateľom kraj.matičného festivalu a predsedom Miestneho odboru MS v Košiciach -Myslave Ing. Františkom Mrvom.
Vyhodnotenie 11. ročníka krajského matičného festivalu.
Absolútnym víťazom sa stali -ochotníci z Cirkevnej základnej školy sv. Mikuláša v Prešove, ktorí vystúpili s rozprávkovou hrou „Trnky , brnky“. Okrem hodnotných kníh z Vydavateľstva Matice slovenskej /MS/ a farebných diplomov MS získali od generálneho riaditeľa firmy Lynx s.r.o Košice Ing. Róberta Kollára kvalitnú Hi-Fi vežu Samsung. Okrem toho víťazi obdržali aj Cenu primátora mesta Košice.
1 miesta : ZŠ Ruskov a ZŠ Ľubotice z Prešovského kraja. Obidva súbory vyhrali aj škatule kvalitných rezancov od majiteľa firmy KUK § FUK Malá Ida Alexandra Peliho. ZŠ Ruskov získali aj Cenu Matice slovenskej.
2 miesta : Základná škola s materskou školou / ZŠ s MŠ/ Bukovce okr. Stropkov, ktorí okrem ocenení na treťom mieste získali aj Cenu Matice slovenskej. a ZŠ s MŠ Helcmanovce získali hodnotné knihy z Vydavateľstva MS a farebné diplomy MS.
Tí najlepší boli ocenení hodnotnými knihami z Vydavateľstva MS a farebnými diplomami Matice slovenskej , ktoré pre tento krajský matičný festival dodali -slovenská herecká legenda Prof. Božidara Turzonovová, exminister školstva, vedy, výskumu a športu SR doc. PhDr. Dušan Čaplovič, DrSc, primátor mesta Košice MUDr. Richard Raši, PhD., a zakladateľ festivalu -predseda MO MS v Košiciach – Myslave Ing. František Mrva. Hlavnú cenu pre absolútneho víťaza , ako to bolo po minulé roky venoval generálny riaditeľ firmy Lynx Košice Ing. Róbert Kollár, za čo mu v mene predsedu MS Ing. Mariána Tkáča srdečne ďakujeme.
Na tomto prekrásnom matičnom festivale amatérskych divadiel sa zúčastnila so svojim TV štábom aj Slovenská televízia – štúdio Košice, ktorá vo štvrtok na STV 2 odvysiela v národnostných správach zaujímavú reportáž.
Veľké poďakovanie patrí vedeniu ZŠ Postupimská 37 v Košiciach na čele s riaditeľkou školy Mgr. Katarínou Benkovou , ktorá spolu so svojim kolektívom pripravila logistické zabezpečenie celej tejto nádhernej matičnej prehliadky amatérskeho divadla v priestoroch svojej školy na jednotku. Všetci sa už teraz tešia na dvanásty ročník, ktorý sa bude opäť konať v prekrásnych priestoroch divadelnej sály v ZŠ Postupimská 37 v Košiciach.

František Mrva

článok neprešiel jazykovou úpravou

Článok (pdf)

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

 

STV2 – minutáž 4,00-4,37

http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/7797/83749

 

2015-12-13T09:48:49+00:0029 novembra 2015 |Košický kraj|
X