100 rokov bez Hviezdoslava


//100 rokov bez Hviezdoslava

Pripravované podujatie naberá na konkrétnej podobe

Súčasťou pripravovaného spomienkového podujatia pri príležitosti 100. výročia úmrtia jedného z najväčších slovenských básnikov Pavla Országha Hviezdoslava bude aj literárna prehliadka určená žiakom a študentom z celého Slovenska. Dohodli sa tak na prvom pracovnom stretnutí zástupcovia Matice slovenskej a mesta Dolný Kubín, ako hlavní organizátori podujatia.

„Na úvodnom stretnutí sme prediskutovali rôzne námety a skladbu slávnostného podujatia, ktoré by sa malo uskutočniť 8. novembra v Dolnom Kubíne. Plánovali sme aj niekoľko sprievodných akcií, ako napríklad literárnu prehliadku zameranú prevažne na študujúcu mládež. Ponúkame priestor autorom veršov, aby sa zapojili so svojimi básňami venovanými pamiatke Pavla Országha Hviezdoslava. Najlepšie z nich uverejníme v samostatnej publikácii. Našim cieľom je presiahnuť región Oravy či Liptova a zasiahnuť mládež z celého Slovenska.“ uviedol podpredseda Matice slovenskej Marek Nemec. Liptovskí a oravskí matičiari už v minulosti organizovali podobné podujatie s názvom Liptov a Orava číta Kukučína. Zapojili sa do nej viac ako dve desiatky škôl zo spomenutých regiónov.

Podľa primátora mesta Dolný Kubín Jána Prílepka môže byť zaujímavé sledovať porovnanie výberu slov či básnických prostriedkov súčasnými autormi a Hviezdoslavom, keďže každá doba a generácia mala a má svoje výrazové prostriedky.

Na ďalšie rokovanie sú pozvaní aj zástupcovia ďalších organizácií, ktoré by mohli prispieť svojim programom. Organizátori momentálne počítajú s dvoma verziami hlavného podujatia. Jeho organizácia totiž bude závisieť od aktuálnych protipandemických opatrení a je ťažké predpovedať, aké budú platné na jeseň. „Veríme, že si spoločne dôstojne uctíme jednu z najvýznamnejších osobností našich dejín, a teda aj nášho národa, Pavla Országha Hviezdoslava, ktorý bol okrem iného aj predsedom Matice slovenskej“  dodal predseda Miestneho odboru MS v Dolnom Kubíne Martin Zembjak, ktorý spoločne s podpredsedom Matice slovenskej Marekom Nemcom zastupoval na stretnutí Maticu slovenskú, za mesto Dolný Kubín sa rokovania okrem primátora mesta Jána Prílepka zúčastnil aj zástupca primátora Matúš Lakoštík a vedúci odboru kultúry Michal Švento.

Dom MS- Liptovský Mikuláš

2021-06-10T14:20:57+00:0010 júna 2021 |Žilinský kraj|
X