13. Motožúrka –kultúrne podujatie pre priaznivcov jednej stopy


//13. Motožúrka –kultúrne podujatie pre priaznivcov jednej stopy

Miestny odbor Matice slovenskej Hencovce v spolupráci s OP MS Vranov nad Topľou a Park Pubom v Strážskom už po 13-krát zorganizovali v dňoch 18. – 21. jún 2021 stretnutie priaznivcov jednej stopy s názvom Motožúrka v nádhernom prostredí mestského lesoparku v Strážskom.

Stretnutie sa začalo o 16. hodine slávnostným otvorením a minútou ticha za tých, ktorí už nie sú medzi nami a jazdia svoju večnú jazdu v motorkárskom nebi. Nasledovali rôzne zaujímavé súťaže, či už silové a vytrvalostné, no nechýbali ani vedomostné súťaže na matičné témy. Matičiari pripravovali počas celého podujatia pre účastníkov občerstvenie a pohostenie gulášom, fazuľovicou, plieskavicou či pečenými klobáskami. Vo večerných hodinách sa o zábavu postaralo vystúpenie rockových kapiel  Motel rock z Vranova nad Topľou, Príjemná spoločnosť z Košíc a gitaroví sólisti Moski a Jozef Vargovič.

Nechýbala tradičná spanilá jazda, ktorá tento rok smerovala do  obce Sedliská, kde nás pod hradom Čičva privítal starosta obce Matej Sabol. Po úvodnom slove sme sa presunuli ku hrobke majiteľov čičvianského hradu rodiny Barkóci, kde nás už ako to býva na Slovensku zvykom, privítali matičiarky z MO MS Sedliská chlebom a soľou.  Po obhliadke hrobky a odbornom výklade z dejín v podaní PaeDr. Márie Grajcárovej, predsedníčky MO, sa kolóna motoriek presunula uličkami obce k dedinskému múzeu, kde bola možnosť vrátiť sa v čase o niekoľko desaťročí a prezrieť si ako sa žilo niekedy v obci. Samozrejmosťou bol aj pitný režim, ktorý zabezpečila obec.  Organizátori touto návštevou chceli poukázať na to, že aj takýmto trochu netradičným spôsobom, si vieme priblížiť históriu našich predkov, uchovávať si ich tradície a takto  nepriamo budovať národné povedomie a vlastenectvo.

Každý účastník si okrem množstva zážitkov, nových priateľstiev a cien zo súťaží či tomboly, odniesol aj pamätnú samolepku, odznak a tričko, na ktorom sa v strede vynímal matičný znak. Podujatie by samozrejme nebolo možné zrealizovať bez finančnej podpory, za čo patrí všetkým sponzorom veľké poďakovanie, ale aj pomoci zo strany matičiarov z Hencoviec, Sedlísk a obce Sedliská.

Autor: Miroslav Gešper

Bez jazykovej korektúry

2021-07-19T14:07:48+00:0019 júla 2021 |Prešovský kraj|
X