2. ročník matičného výstupu na Vetrovú skalu


//2. ročník matičného výstupu na Vetrovú skalu

Nádherné slnečné počasie tohtoročnej jesene priam láka k rôznym výletom do prírody. Aj matičiari z najvýchodnejšieho kúta Slovenska sa rozhodli, že nebudú sedieť doma, ale si pôjdu vychutnať prírodné krásy našej domoviny. V nedeľu 24. októbra miestny odbor MS Klenová v spolupráci s oblastným pracoviskom MS Vranov nad Topľou zorganizovali šiesty ročník výstupu na Vihorlatské vrchy a súčasne druhý ročník matičného výstupu na Vetrovú skalu nachádzajúcu sa v prihraničnej oblasti v sobraneckom okrese.

V ranných hodinách sa matičiari z Hencoviec, Klenovej, Hermanoviec a Koňuša zišli v obci Koňuš, kde vedúci OP MS Vranov nad Topľou Miroslav Gešper všetkých privítal a povedal zopár inštruktážnych slov k podujatiu. Po niekoľkých dokumentačných fotografiách sa všetci vydali na samotný výstup.

Padajúce lístie sa miešalo so slnečným svitom prenikajúcim cez koruny stromov a dotváralo nádhernú jesennú scenériu umocnenú prekrásnym výhľadom na Zemplínsku Šíravu, Senianské jazerá, veľkú časť Zemplína a časť Zakarpatskej Ukrajiny. Po ceste nahor asi kilometer od vrcholu Vetrovej skaly je starobylá opustená obec Starý Koňuš. Vrchol Vetrovej skaly pretína štátna hranica s Ukrajinou, kde okrem hraničných stĺpov je aj kríž s improvizovaným sedením, kde sa každoročne v mesiaci júl konajú slávnosti a slúži sv. omša.

Po zostupe naspäť do Starého Koňuša sa účastníci výstupu zabavili pri opekaní klobás a speve slovanských piesní, čo pútalo pozornosť mnohých turistov, ktorí tiež využili nádherné počasie a vyrazili do prírody.

Po zostupe zo starého Koňuša sa účastníci presunuli do neďalekej obce Beňatina, kde mali možnosť prezrieť si a pokochať sa krásou bývalého kameňolomu, ktorý bol po vyťažení zaliaty a tak sa vytvoril nevídaný úkaz v podobe jazera zo zelenomodrou vodou. Záver patril nenáročnému výstupu na Tibavský hrad v obci Podhoroď, z ktorého bol nádherný výhľad do širokého okolia.

Celodenné podujatie tak upevnilo spojenie matičiarov s prekrásnou slovenskou prírodou, utužilo priateľstvo medzi nimi  a prijalo nové výzvy na ďalšie spoločné matičné podujatia. Je úplne jasné, že aj takéto podujatia prispievajú k budovaniu národného povedomia a vlastenectva.

 

Autor: Miroslav Gešper

2021-11-04T14:14:45+00:004 novembra 2021 |Prešovský kraj|
X