25. výročie založenia Folklórnej skupiny Dudváh z Križovian nad Dudváhom


//25. výročie založenia Folklórnej skupiny Dudváh z Križovian nad Dudváhom

Dňa 20. októbra 2019 sa v poobedných hodinách uskutočnila v DK Križovany nad Dudváhom veľká slávnosť. Miestna Folklórna skupina Dudváh si pripomínala 25. výročie svojho vzniku. Na tejto milej slávnosti sa zúčastnili členovia, zakladatelia, bývalí členovia, hostia, sympatizanti, podporovatelia tradičnej ľudovej kultúry a obyvatelia obce.

Ing. Svetlana Královičová, starostka obce, vyjadrila vďaku Folklórnej skupine Dudváh a nezabudla v rámci Mesiaca úcty k starším osloviť aj seniorov, obyvateľov obce. Prítomným sa prihovoril aj zakladateľ Folklórneho súboru Dudváh RNDr. Ervín Blažek. Obec Križovany je bohatá na kultúru. Fungujú tu tri kultúrne telesá – Folklórny súbor Dudváh, ktorý tento rok oslávil 65. výročie svojho založenia, Folklórna skupina Dudváh, ktorá oslávila 25. výročie, a Dychová hudba Križovianka, ktorá má tiež svoju odnož – DH Krojovanku. Ďakovný list pri významnom výročí poslala skupine aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. Za dlhodobú spoluprácu s Maticou slovenskou odovzdala Ďakovný list vedúcej skupiny aj riaditeľka Domu MS Galanta Zlatica Gažová.

V rámci spolupráce s Domom MS Galanta FSk Dudváh prezentuje folklór a tradície obce opakovane počas vianočných trhov v Galante, účinkovali na galakoncertoch Trenčín Trnava, ruža voňavá, a pri rôznych iných príležitostiach. Dom MS Galanta zastrešoval aj niekoľko ciest FSk Dudváh do zahraničia, medzi Dolnozemských Slovákov v Maďarsku v Teranoch a na Slovenskom Komlóši, ale aj v Srbskej Vojvodine v Aradáči a Bielom Blate.

Na úvod sa v krátkom programe divákom predstavila FSk Dudváh, oslávencom prišli zahrať a zaspievať aj FSk Prvosienka z Dobrej Vody, domáca dychová hudba Krojovanka, divákom sa prihovoril aj miestny ľudový rozprávač pán Jozef Viselka, tzv. strýco Náco z Kyripolca. FSk Dudváh sa po programe prezliekla z krásnych krojov do slušivých rovnošiat. Páčilo sa mi, že nielen muži mali rovnaké košele a vesty, ale rovnošaty rozlíšili aj ženy a dievčatá. Po fotografovaní oslávencov sa hostia premiestnili do miestnej svadobky, kde sa po slávnostnej spoločnej večeri poďakovali členovia folklórnej skupiny pani vedúcej Evke Kovačikovej. Torta s ohňostrojom predstavovala veľkolepé poďakovanie za mravčiu prácu pri udržovaní a prezentovaní miestnej kultúry. Musím sa priznať, že chvíľku som sa cítila ako na Vianoce.

Nasledovalo niekoľko obľúbených piesní v podaní oslávencov, prezentácia harmonikárov a posedenie určite pokračovalo do neskorých večerných hodín, ale ja som sa musela poďakovať a vybrať na cestu domov. Zostalo vo mne plno dojmov z pekne pripraveného podujatia a skvelý pocit nielen z práce FSk Dudváh, ale aj z dobre fungujúcej obce.

 

Zlatica Gažová

riaditeľka Domu Matice slovenskej Galanta

2019-10-25T14:46:12+00:0025 októbra 2019 |Trnavský kraj|
X